У Камбоджі помер щур-сапер Магава: Як хвостаті герої рятують тисячі людських життів

depo.ua

Сумну звістку повідомив сайт організації Apopo, яка вчить тварин знаходити вибухові пристрої, "діагностувати" туберкульоз та виконувати інші важливі завдання. Depo.ua розповідає про роботу Магави та інших пацюків, які рятують життя.

Магава: щур-герой, що досягнув неабияких успіхів у роботі сапера

Життєвий шлях пацюк почав у Танзанії, у Сокойнському сільськогосподарському університеті. Саме там знаходиться інноваційний відділ Apopo, де розробляють нові підходи і техніки у знешкодженні вибухівки та навчають ним пацюків. Саме в університеті Магава навчився виявляти вибухівку за запахом. А у 2016-му, у віці трьох років, переїхав до Камбоджі, де і розпочав свою кар'єру.

Магава прожив вісім років – немало, як для сумчастого щура. Майже до останнього був активною твариною, цікавився навколишнім світом і грався з товаришами. Лише в останні дні перед смертю заслаб – почав більше спати, менше їсти та рухатися.

Тваринка мала звання щура-героя – більше того, у своїй саперській діяльності Магава виявився найуспішнішим пацюком в історії. За велику кількість виявленої вибухівки його навіть нагородили золотою медаллю.

Переглянути цей допис в Instagram

Допис, поширений Maggie Padlewska (@maggiepad)

Фото: Facebook/Clark John Sera

На пенсію він пішов лише минулого року, поступившись робочим місцем своєму наступнику, Роніну. Новому саперу наразі два з половиною роки, найбільше з їжі він полюбляє авокадо, а його характер співробітники центру описують як "працелюбний, але товариський і розслаблений".

Чому виявляти вибухівку навчають саме щурів

Камбоджа – одна з країн, де мешканці ще відчувають відголоски минулих конфліктів, а вибухівка, закладена роки тому, все ще становить загрозу для життя людей. І щури-сапери тут – справжній порятунок для мешканців.

Зокрема, за даними Apopo, натренований пацюк може обстежити ділянку розміром з тенісний корт (приблизно 23 на 8 чи 10 метрів) усього за півгодини, а от людині-саперу на подібне завдання могло б знадобитися чотири дні.

Серед переваг саме цих тварин – чудовий нюх, неабиякий інтелект і легка вага, завдяки якій щури безпечно для себе пересуваються територією і не активують вибухівку. Крім того, вони недорогі в утриманні і доволі поширені у Суб-Сахарній Африці.

Як тварин готують до відповідальних завдань

Усі нові герої – нащадки попередників. Співробітники центру відловлюють диких пацюків, яких потім парують з уже окультуреними. Після цього диких тварин відпускають. Новонародженні щурики перші три тижні проводять біля мами, після чого починається тренування.

Перший навчальний етап – соціалізація. Тварини звикають до людей, звуків та запахів навколишнього світу. Потім щурів навчають реагувати на певні звуки – якщо малюки все роблять вірно, то отримують винагороду. І вже потім їх починають тренувати відрізняти запахи. Спершу їм пропонують вивчити доволі потужний запах (той, який визначатимуть протягом подальшої кар'єри). Далі його поступово послаблюють, аж доки він не стає ледь вловимим – таким, який має вибухівка або ж туберкульозна паличка та сліди її життєдіяльності. Адже ще одне призначення тренованих щурів – виявляти хворих на туберкульоз. Зокрема, протягом 20 хвилин одна тварина може перевірити 100 зразків мокротиння, тоді як лабораторна діагностика займає до чотирьох днів.