Швецію і Фінляндію зможуть швидко прийняти до НАТО — Єнс Столтенберґ

Букви

Про це повідомили на пресконференції НАТО.

Єнс Столтенберґ додав, що Фінляндія і Швеція відповідають стандартам Альянсу та є близькими партнерами. До того ж країни проводять спільні тренування та навчання.

“У всіх аспектах вони дуже близькі до НАТО… У цьому контексті цей процес може відбутися дуже швидко, якщо вони вирішать подати заявку”, – сказав Столтенберґ.

Однак рішення буде прийматися колективно. Схвалити їхній вступ можуть лише 30 держав-членів НАТО.

“Якщо там буде політична воля, то процес приєднання може відбутися дуже швидко, бо ми вже дуже близькі з ними”, – сказав генсекретар.

На тлі можливого вторгнення військ РФ до України та дестабілізації ситуації в Європі президент Фінляндії Саулі Нійністе і премʼєр-міністерка Санна Марін висловили позицію стосовно вступу. У новорічному привітанні вони наголосили, що країна зберігає право приєднатися до Альянсу. Міністр оборони Швеції Петер Гультквіст повідомив, що їхня армія буде продовжувати співпрацю з НАТО і, що вимоги Кремля несуть загрозу для безпеки в Європі.

До цього міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров погрожував НАТО через вищезазначене. Він заявив, що вступ Фінляндії та Швеції матиме серйозні військові й політичні наслідки. Нагадаємо, що країни Балтії ведуть переговори з союзниками по НАТО про збільшення військових сил на їхній території, аби стримувати Росію. Водночас генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив, що будь-який напад Росії на Україну підштовхне до прийняття такого рішення.

Також у Сполучених Штатах Америки готові розглянути та затвердити майбутні заявки Фінляндії та Швеції щодо набуття членства в НАТО.

Заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд заявила, що Російська Федерація підготувала плани саботажу та внутрішньої дестабілізації щодо України. Проте, США зі своїми союзниками готові дати рішучу відповідь агресивним діям Москви.

Водночас у Білому домі певні, що криза між Росією, Україною та західними країнами все ще на початковій стадії. Для урегулювання конфлікту можна знайти компроміси, наприклад посилаючись на Гельсінські угоди.