Данія виявила у себе російських, китайських та іранських шпигунів

UA.NEWS

Розвідки Росії, Китаю та Ірану ведуть роботу проти Данії, зокрема у стратегічно важливому арктичному регіоні.

Про це повідомила Служба безпеки та розвідки Данії (PET), пише Reuters. У доповіді керівника контррозвідки PET Андерса Хенріксена йдеться про те, що загроза шпигунства проти Данії, Гренландії та Фарерських островів (автономні території, що входять у Датське королівство) зросла за останні роки.

Це пов'язують із глобальними подіями щодо політики безпеки та політики великих держав, географічним розташуванням Данії, а також її членством у ЄС, НАТО, Арктичній раді.

Хенріксен зазначає, що шпигуни збирають інформацію про внутрішню та зовнішню політику, питання оборони та безпеки, а також економіки, енергетики. Зокрема, за його словами, їх цікавлять датські технології та дослідження.

Керівник контррозвідки посилається на інцидент 2019 року, коли до сенатора США начебто надійшов підроблений лист від міністра закордонних справ Гренландії, повідомляє інформагентство. У ньому йшлося про те, що готується референдум про незалежність.

«Ймовірно, що лист було сфабриковано і опубліковано в інтернеті російськими агентами впливу, які хотіли створити плутанину і можливий конфлікт між Данією, США і Гренландією», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, президент США Дональд Трамп у 2019 запропонував викупити у Данії острів Гренландія і обговорював таку можливість зі своїми радниками й адвокатами. Серед ключових питань, які обговорюються – можливість розширити американську військову присутність в Арктиці.

За інформацією джерел у Білому Домі, Трамп пропонував за передачу автономії Гренландії Сполученим Штатам 600 мільйонів доларів на рік. Також розглядався варіант одноразової великої виплати, щоб швидше схилити датську влада до угоди.

Втім, датські політики гостро відреагували на наміри Трампа придбати у країни найбільший в світі острів Гренландія.