На Хортиці створять меморіал запорізьких менонітів

Під час пресконференції біля Музею історії Запорозького козацтва голова обласної державної адміністрації Олександр Старух розповів про новий історичний та культурний проєкт на Хортиці – створення меморіалу запорізьких менонітів.

Ще на початку року працівники заповідника “Хортиця” знайшли у фундаменті будівель на Верхній Хортиці надгробки з менонітських кладовищ. Вони зв’язалися з менонітською спільнотою у Канаді, знайшли далеких нащадків менонітських родин та приступили до спорудження лапідарію. Цим проєктом ми показуємо, що розуміємо цінність кожної людини, кожного етносу, який колись жив на нашій землі, – зазначив Олександр Старух.

За словами директора Національного заповідника «Хортиця» Максима Остапенка, історія острова – складна і багатогранна, а однією із нових туристичних родзинок стане меморіал пам’яті запорізьких менонітів. Його планують відкрити 17 червня за участі представників посольства Канади.

Довідково. Меноніти – це протестантська деномінація, яка була заснована в Цюріхі в 1525 році під час реформації. Одним з головних постулатів менонітів була їх особлива соціальна позиція. Меноніти традиційно не визнавали судові тяжби, військову присягу і військову службу, що робило їх ворогами панівної церкви та держави. Через це багато менонітів поневірялись по світу, шукаючи кращої долі. Імператриця Катеринаі II маніфестами 1762 і 1763 років дозволила іноземцям селитися на вільних землях, піднімати сільське господарство та торгівлю. У 1788 році на хортицьку землю прибули перші переселенці зі Східної Прусії. А вже на початку ХХ століття в Хортицькому менонітському окрузі, що складався вже з 18 колоній по обидва береги Дніпра, налічувалося понад 130 промислових підприємств. За виробництвом сільськогосподарських машин Хортиця поступалась лише Москві та Варшаві.