Обласній владі не дали роздерибанити курортні землі в Бердянську і Приморську

Forpost

На порядок денний останньої сесії облради були винесені проєкти рішення, які передбачають приватизацію курортних земель на узбережжі Азовського моря. Одна ділянка знаходиться на Бердянській косі а інша є частиною території «Санаторію медичної реабілітації «Глорія» в Приморську.

Авторами проєктів виступили депутат фракції «Опозиційний блок» Сергій Путря та депутат фракції «За Майбутнє», голова Приморської районної ради Олег Ніколенко, який фактично є представником президента на території. Активну підтримку обидва рішення отримали у провладних «Слуг Народу». Категорично проти виступила фракція «Європейська Солідарність» і назвала їх «дерибаном» курортних земель.

Завдяки принциповій позиції «ЄС» рішення не були ухвалені і землі вдалося зберегти.

Проте ми вирішили з’ясувати, чим примітні вказані ділянки а також чиї інтереси лобіюють окремі депутати.

Бердянськ Ласим шматочком для депутатів виявилась територія на середній косі (вул. Макарова 7а). Ділянка на узбережжі моря площею 2,2144 га є однією з небагатьох, яка поки ще знаходиться на балансі облради. На ній розташовані п’ять будівель з мансардами і прибудовами, гараж та басейн, висаджений сад з понад 50 деревами.

Раніше ця територія була частиною Запорізького обласного дитячого противотуберкульозого санаторію, але в 2015 році ділянка була передана на баланс комунального підприємства «Універс» Запорізької обласної ради. Основним видом діяльності КП є надання в оренду нерухомого майна, комплексне обслуговування об’єктів, малярні роботи та скління.

Офіційно проєкт рішення має назву «Про затвердження Переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Запорізької області, що підлягають приватизації у 2022 році». Тобто депутатам пропонується приватизувати комунальне майно (будівлі, гараж, басейн). По факту ж це є головна юридична хитрість у відчуженні курортних земель. Адже приватизація майна є основним кроком у приватизації ділянки, на якій це майно знаходиться.

«В переліку об’єктів на приватизацію відсутня земельна ділянка. Тобто пропонується викупити занедбану нерухомість, (за відповідну вартість), а земля яка коштує в рази дорожче йде приємним «бонусом». Всі ж розуміють, що цінність цього об’єкту не в старих обшарпаних будівлях, а в земельній ділянці», – коментує практикуючий адвокат, депутат Запорізької обласної ради фракції «Європейська Солідарність» Сергій Лишенко

Проєкт рішення, що передбачає дерибан, подав депутат від фракції «Опозиційний блок» Сергій Путря. Сергій Валерійович проживає в Бердянську, раніше обирався депутатом Бердянської міської ради, тож він не з чуток знає цінність землі на Бердянській косі.

Приморськ

В Приморську увагу депутатів привернула ділянка, яка є частиною санаторію медичної реабілітації «Глорія». Депутат фракції «За майбутнє», голова Приморської районної ради Олег Ніколенко зареєстрував проєкт рішення «Про надання згоди комунальному некомерційному підприємству «Санаторій медичної реабілітації «Глорія» Запорізької обласної ради на поділ земельної ділянки, розташованої за адресою: Запорізька область, Бердянський район, м. Приморськ, вул. Курортна, 83».

Автор проєкту пропонує поділити на п’ять частин земельну ділянку площею понад вісім гектарів, яка наразі перебуває в постійному користуванні КП «Санаторій медичної реабілітації «Глорія».

В документі вказано, що на цих ділянках вже розташовані житлові будинки п’яти конкретних людей: Шагинянца Вартана Леоновича, Пелешенко Жаннети Олександрівни, Медяник Гаяне Михайлівни, Кореновської Ольги Станіславовни. Тобто виходить, що за фактом курортну землю вже присвоїли, побудувавши там житло, і сьогодні господарі вирішили вже за допомогою облради юридично закріпити за собою ділянки у моря. Окремі питання викликають законність побудови будинків на цій теритоії. Як виявилось, четверо з п’яти осіб є колишніми співробітниками санаторію «Глорія». На сервісі YouControl діяльністю підприємця Вартана Шагинянца вказано надання послуг таксі. Варто зауважити, що багато років санаторій «Глорія» очолював Михайло Шагинянц – близький родич Вартана, який претендує на землю. Як стверджують люди, близькі до оточення родини Шагинянц, інші претенденти на землі також є рідними екс-директора «Глорії».

Раніше Пелешко, Медяник та Шагінянц вже намагались оформити право власності на ділянку в Приморькому суді. Судячи з того, що до розподілу підключили важку артилерію у вигляді облради, суд прийняв рішення не на їх користь. Практикуючий адвокат, депутат Запорізької обласної ради фракції «Європейська Солідарність» Сергій Лишенко пояснює – в разі, якщо б «Європейська Солідарність» не стала на заваді дерибану, і рішення було би прийняте, всі п’ятеро осіб отримали б землю на узбережжі безкоштовно.

«Нещодавно набули законної сили зміни до земельного кодексу, які гарантують право власності на землю власнику споруди на ній розміщеної. При цьому окрема процедура набуття права власності на землю не проводиться. Набуття проходить автоматично і просто реєструється. Також закон не визначає обов’язковою умовою законність набуття права власності на будівлю. Таким чином, якби рішення було прийнято то власники самовільно збудованих будинків, просто б зареєстрували за собою право власності і позбавили громаду землі. Звертаю увагу, що питання щодо викупу землі не ставилося», – зазначає Сергій Лишенко.

В проекті рішення автор вказує, що КП «Глорія» нотаріально погодила поділ своїх земель. До речі, директором санаторію є також людина з політикуму – депутат Приморської міської ради від «Опозиційного блоку» Андрій Чумаченко .

Однією з причин, по якій земельні ділянки мають відійти родині Шагінянц, депутати, що лобіювали прийняття рішення, називали заслуги Михайла Шагинянца перед санаторієм. Проте їхні опоненти, які закликають зберегти державні курортні землі, наголошують, що колишнього очільника «Глорії» можна заохотити і по-іншому.