Гроші в шапку: Як співають та скільки заробляють вуличні музиканти у Запоріжжі

depo.ua

Зазвичай музиканти виступають на проспекті Соборному, у парках, біля супермаркетів. Грають на музичних інструментах, співають як наодинці, так і в колективі. Depo.Запоріжжя поспілкувався з деякими музикантами та дізнався, що чому вони виходять на вулицю та скільки заробляють.

"Групою заробляли, як заробітчани в Польщі"

Артур Конкін родом з Василівки, але останні кілька років живе в Запоріжжі. Протягом трьох років у теплу погоду виступає на вулицях. В цей час – це основний заробіток. Взимку працює у магазині.

Музикою молодик займається з восьми років. Починалося все з музичної школи по класу академічного вокалу та фортепіано. "Далі почав виступати у місцевому палаці культури, був фіналістом конкурсів таланту у Запоріжжі, під час навчання в ЗНУ мене розкрили як "артиста" ще більше", – розповів Артур. Зараз він співає під гітару на вулицях як один, так і з гуртом. Паралельно виступає на різних заходах, працює на корпоративах.

На вулиці вирішив виступати, по-перше, для того, щоб стати більш розкутим. "Це дуже великий досвід, особливо, якщо боїшся публічних виступів. Це й розвиває техніку співу та гри на гітарі. Ще й приємний бонус – гроші", – зазначив хлопець.

Минуле літо Артур грав з групою у Бердянську, у складі якої барабанщик, бас-гітарист й він з гітарою та на вокалі. "Для нас це було щось неймовірне. Ми збирали велику юрбу людей, які нас полюбили", – сказав музикант.

З гітарою та на вокалі – Артур Конкін

Зазвичай хлопець виконує російську та українську поп-музику, всім відомі хіти старого російського року, хіти 1980-90-х, дуже багато українських пісень: як старих, так і нових. "Ще я дуже люблю українську музику та стежу за новинками, їх також вписуємо у свій репертуар", – зазначив Артур.

Місця для вуличних виступів молодик вибирає, відштовхуючись від наявності супермаркету, в основному це біля "АТБ", "Амстора" тощо. У цих місцях люди не просто ходять повз, а ще і виходять з покупками, тому є ймовірність, що вони підкинуть музикантам грошей. Якщо це курортне місто, то вони шукають прохідні місця.

Щодо заробітку, то Артур зазначає, що він дуже нестабільний. "Усе залежить від настрою. Якщо викладаєшся на повну і не думаєш про гроші, то це найкраще. Коли я починав грати, у мене не було колонки, до якої можна під'єднати гітару та мікрофон. Це позначалося на отриманій сумі – було від 200 до 500 гривень десь за дві-три години. Якщо я граю один з апаратурою, то це приблизно від 700 до 1000 гривень і більше. Групою в курортному місті ми заробляли, як люди в Польщі", – розповів хлопець.

"Музика як основна діяльність"

Михайло Тоцький раніше, впродовж шести років, був офісним співробітником: працював менеджером з гарантії в компанії, яка займається продажем та обслуговуванням імпортної сільськогосподарської техніки. Тоді він періодично грав на музичних інструментах на Бабурці. Потім Михайло звільнився й тепер вдвох з товаришем заробляє музикою. Крім вулиць вони ще грають у закладах, куди запрошують. "Колись у нашому колективі було більше учасників, але всі роз’їхалися по різних містах. Нас залишилося двоє", – зазначив запоріжець.

Михайло Тоцький виступає вдвох з товаришем

"Взагалі ми вийшли на вулицю, бо потрібно було з чогось починати. Зазвичай самі для себе грали. Однак хтось може почути виступ на вулиці та кудись запросити виступити. Також можна познайомитися з різними музикантами. Ще це й робота з аудиторією. Хтось з людей підходить і слухає, хтось проходить повз. Вчиш нові пісні, які подобаються іншим, це надихає. Особливо, якщо вмієш співати", – розповів Михайло.

Молодик зазначив, що нині перехожі частіше або нейтрально реагують, або позитивно. "Однак буквально кілька років тому у нас такого не було, не всім подобалися виступи. Зараз можуть зачепити, якщо я співаю російською", – сказав Михайло.

В основному Тоцький виконує поп-музику. Він обирає пісні Скрябіна, Макса Барських, гуртів "Бумбокс" чи "Піцца", Артема Півоварова – усе, що людям знайомо. Музикант виконує кілька іноземних пісень, але їх намагається не обирати, бо люди не впізнають.

"Ми обираємо людні місця. Грати на Металургів дуже шумно та не затишно. Найліпший варіант – біля супермаркетів – нас тут не проганяють. Мінімум вдається заробити від 200 грн за три години. Максимум був по дві тисячі гривень за вечір. Тут як вийде – якщо сонячна погода, всі у гарному настрої – то більше грошей", – розповів Михайло.

"Місця вистачає на всіх"

Ясін Ель навчається у Запорізькому медичному університеті, на спеціалізації "фармація" на третьому курсі. Приїхав до Запоріжжя з Марокко. Музикою він займається з самого дитинства на любительському рівні. "Раніше ніколи не виступав на великій сцені, не закінчував музичної школи. Граю на гітарі та співаю. Виконую пісні французькою й англійською мовами. Російською й українською не співаю, бо не знаю їх", – розповів Ясін.

На вулиці хлопець вирішив виступати, щоб поділитися творчістю з людьми. "Перехожі добре реагують, проявляють підтримку. У середньому можу заробити 300 гривень за годину-дві", – зазначає музикант. Найчастіше він виступає на бульварі Шевченка, біля "України" та інших супермаркетів.

Взимку виступати гірше. На гітарі вже холодно грати, тому для виконання пісень доводиться брати з собою колонку. "Зазвичай один виступаю, рідко, що хтось із друзів підігрує", – наголосив Ясін.

Ясін Ель

"Буває, що підходять люди, які гарно співають і просять також спробувати. У майбутньому хочу записати свої пісні", – розповів хлопець та зазначив, що в першу чергу хоче отримати професію, а потім суміжно продовжувати займатися музикою на більш професійному рівні.

"У Запоріжжі не багато, але є вуличні музиканти є. У нас в Марокко їх більше. Люди люблять слухати музику на вулиці. Я не назвав би інших музикантів конкурентами, приємно, що такі люди є. Взагалі, місця вистачає на всіх", – зазначив молодик.

Фото з архіву героїв матеріалу

Читайте також

Гід одного міста: Як Роман Акбаш творить зворотний бік Запоріжжя

Неповторні миттєвості у гіпсі: Як запоріжанка створює пам'ятні відбитки дитинства та життя

Персонажі мультфільмів, різдвяний вертеп та черепи: Які унікальні ялинкові кулі створює запорізька майстриня