Мами дітей з інвалідністю збунтувалися проти керівника Центру реабілітації у Бердичеві

РіО Бердичів

Свої обурення, а їх виявилося немало мами діток, які потребують реабілітації у спеціальному закладі, висловлювали на зустрічі з міським головою сьогодні зранку у міській раді. Крім Сергія Орлюка і мам, в актовій залі були присутні також працівники фінансового управління виконавчого комітету, керівник та працівники Центру реабілітації дітей і начальник управління сім’ї та соціального захисту населення Наталія Омельянчук.

Розпочали засідання, яке переросло у справжній скандал, з зачитаного міським головою звернення від батьків дітей з інвалідністю з проханням допомогти у вирішенні питання забезпечення дітей фізичною та педагогічною реабілітацією в повному обсязі і регулярно в КП «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» по вулиці Луппова, 14. У зверненні йшла мова про те, що згідно з індивідуальною програмою реабілітації дітям розписані заняття, які мають проводити спеціалісти Центру, але його директор Тетяна Осадчук не надає належну реабілітацію.


У документі також вказано, що мами неодноразово зверталися до керівника, аби вирішити це питання, але чули аргументи про те, що в штаті не вистачає реабілітологів, адже двоє звільнилися. Тому мами просять надалі складати графік реабілітації відповідно до індивідуальної програми, бо діти, яким рекомендована постійна фізична реабілітація згідно з ІПР, не отримують цих послуг в необхідній мірі, так як графік складається без дотримання рекомендацій індивідуальної програми, а на загал для усіх дітей Центру. Також зазначили, що діти не отримують в повному обсязі заняття з педагогами: наприклад, має бути 3 заняття з логопедом на тиждень, а фактично проводиться лише 1. Як підсумок, мами просять провести перевірку, аби усі ці проблемні питання були вирішенні відповідно до законодавства.


Сергій Орлюк на рахунок перевірки одразу відповів, що вона відбулася і питань після неї є напрочуд багато. Це і так звані «мертві душі», коли діти не ходять на реабілітацію, а в плані вони чомусь є і начебто відвідують. Але питання у міського голови до мам діток з інвалідністю було одне: чому вони мовчали раніше і за рік його роботи у якості мера міста скарг не надходило? У відповідь бердичівлянки вказали, що скарги раніше були, але ще за часів колишнього міського голови, і на них ніхто не реагував, а мами бояться, бо на них кричать, їх залякують.


Міського голову насторожує той факт, що коли телефонували до батьків, чиї діти числяться у списку для проходження реабілітації, а ті взагалі про це не в курсі. А ще насторожує те, куди поділися два хлопці-реабілітологи, які робили масаж. Мами про це знають і причиною цього вважають малу зарплатню. Дехто з присутніх повідав і той факт, що директор зробила собі додаткове нарахування і додаткових півставки, а це сума у 40 тисяч гривень, які можна було використати на реабілітологів. Також питання до штату Центру, а точніше – до необхідності діловода, юриста, кошти на зарплатню яких можна було б так само додати до зарплатні спеціалістів, робота яких дійсно спрямована на покращення здоров’я дітей. А на рахунок «мертвих душ», то це стосується не лише дітей, а й тих таки реабілітологів, бо числиться їх 6, а реально у Центрі було 2.


Начальник управління сім’ї та соціального захисту населення Наталія Омельянчук наголосила, що на засідання сьогодні зібралися для того, аби визначити потребу в наданні соціальних послуг даним центром і зробити якісне надання таких послуг. Потрібно визначитись, які послуги вкрай необхідні і вияснити, чому у всіх педагогів час розписаний, а коли приходиш у Центр, то присутні 1-2 дитини, що і підтвердив міський голова.


Мами обурені і тим, що з призначеної постійної ЛФК її дитина не отримує стільки, реабілотологів, які б мали займатися з дитиною, бо від цього дійсно є користь і результати помітні в когось вже через 2-3 тижні, в когось – дещо пізніше, але вони є, і переривання цих занять негативно впливає на дитину. Дехто наводив приклад, що з її дитиною не займається логопед, бо вона не розмовляє, а займаються з тими, хто хоч і погано, але говорить. Тобто відбувається недотримання ІПР (індивідуально програми реабілітації).


Керівник Центру Тетяна Осадчук пояснювала, що приписаних дітей, які числяться, але не ходять, немає. Мовляв, приймають дітей згідно з направленням від УССЗН. Проте ті, хто проводив перевірку і володіє копією журналу, спростовують ці слова, бо особисто обдзвонювали батьків і дізнавалися. Особливо це стосувалося тих, хто поїхав до Карпат, дитина не ходила до Центру, але в журналі відмітка про відвідування та надавання послуги стояла. Хоча батьки, якщо планують десь їхати, пишуть заяву про це, аби у Центрі знали, що їх не буде.


Було ще дуже багато претензій від мам у сторону керівника закладу, кожна подала свої аргументи і наводила свої приклади проблем, з якими зіткнулася. Та всі вони зводяться до того, аби дитина отримувала послуги, котрі відповідають індивідуальній програмі реабілітації. На кожні аргументи керівника Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю у присутніх мам були свої контраргументи. Звучали навіть фрази про заміну директора, але міський голова пояснив, що звільнити не можуть, бо центр має працювати. Наталія Омельянчук додала, що з Тетяною Осадчук підписаний контракт, що наразі це перше звернення від мам і тому потрібно розібратися, як помилки ці виправити, і що не можна так просто викинути спеціаліста за те, що комусь щось не сподобалось, а потрібно вирішувати проблему і зробити надання послуг якісними.


«Потрібно щось змінювати, бо є спеціалісти, котрі готові надавати послугу і якщо одна дитина захворіла, до того спеціаліста можна на цей час направити іншу дитину. Там працюють люди, які дійсно віддаються дітям, вони за них переживають душею, потрібно правильно організувати роботу, - наголосила Наталія Омельянчук. – Тим більше, що, для прикладу, на 2021 рік на КП «Центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» виділено 1 млн. 900 тис. грн. Це на заробітну плату, енергоносії і поточні видатки».


Коли мамі надають направлення з управління сім’ї та соціального захист населення для проходження дитиною реабілітації, у Центрі засідає реабілітаційна комісія, яка розписує ІПР. На найближчій комісії хоче бути присутньою начальник УПССЗН, аби розуміти, як відбувається призначення процедур, як визначають спеціалістів і те, кому і скільки процедур потрібно. Для цього, додає, має бути у кожній справі план реабілітації кожної дитини.


Тетяні Осадчук міський голова порадив прислухатись до усіх зауважень та зробити відповідні висновки. А на найближчому засіданні комісії, а воно має скоро бути, бо направлення дітям на реабілітацію видають, ще розглянуть проблемні аспекти і невідповідності. Перевірка до кінця ще не завершилася, вона буде продовжуватися. Згодом буде створена робоча група у зв’язку зі змінами в законодавстві, яка моніторитиме роботу Центру і зокрема послугу реабілітації. Якщо ж у мам будуть виникати питання і проблеми, які вони не зможуть з керівником Центру, а найперше потрібно звертатися до неї, то вони можуть звернутися до управління сім’ї та соціального захисту населення у кабінет №4 та виказати свою думку про неякісні послуги тощо і працівники УССЗН будуть перевіряти та моніторити роботу Центру.