Хворітимуть діти, а школи закриють на карантин: коли Київ накриє нова хвиля коронавірусу

Новини.LIVE

У Києві вже найближчим часом очікується новий спалах коронавірусу. Статистика захворювань піде в зростання, за прогнозами лікарів, вже наступного тижня. Пік нової хвилі COVID-19 припаде на початок лютого.

Експерти кажуть, що стануть частіше хворіти діти, а школи можуть піти на карантин.

З наступного тижня - різке зростання захворювання коронавірусом

Київ вже наступного тижня може накрити нова хвиля коронавірусу. Про це Новини.LIVE розповів начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан.

"Зараз ситуація стабільна, але ми можемо вже прогнозувати зростання захворювання на наступному тижні. Прогноз заснований на аналізі поширення нового штаму COVID-19 Omicron. Він вже зареєстрований у багатьох країнах світу, в тому числі в Європі, і швидко поширюється, оскільки у нього короткий інкубаційний період", - каже Новини.LIVE Олег Рубан.

За його словами, Omicron є вже в чотирьох регіонах України, в тому числі, в Києві.

"У середині грудня в Україні, в Києві, був офіційно зареєстрований один випадок Omicron у людини, яка приїхала з ПАР. На кінець грудня - початок січня, за даними МОЗ, цей штам підтверджується в 5 % випадків від усіх захворювань коронавірусом в тих регіонах, де він зафіксований", - каже нам Олег Рубан.

Читайте також: Новий штам COVID-19 Omicron накриє Київ посередині січня: розкриваємо деталі

За даними КМДА на ранок 12 січня, у Києві за добу зареєстрований 1151 новий випадок захворювання COVID-19. І це в 2,5 рази вище, ніж добові показники минулого тижня. За інформацією системного аналітика Євгена Істребіна, зростання позитивних результатів ПЛР-тестів за тиждень по Україні +59 % , а в Києві цей показник становить +79 %.

Особливість "омікронової" хвилі COVID-19 - нашарування її на варіант "Дельта", який ще не повністю пішов. Про це говорить завкафедрою інфекційних хвороб НМУ імені Богомольця Ольга Голубовська.

"Ці два збудники зараз циркулюють одночасно, викликаючи вже підвищення рівня захворюваності та госпіталізацій. Попередні варіанти вірусу зазвичай повністю витісняли попередні, і ми спостерігали спад захворюваності буквально до одиничних випадків (січень-лютий і серпень-вересень 2021 року) з подальшим його сплеском", - написала у себе на сторінці у Фейсбуку Голубовська.

За її словами, зараз йде накопичення вірусу в популяції, більшість з членів якої є вже імунними.

"І, виходячи з закономірностей епідеміологічного процесу, після адаптації збудника до нових умов, ми будемо спостерігати надзвичайно різкий підйом захворюваності, як це відбувається в інших країнах", - прогнозує Голубовська.

Чи буде новий локдаун

Пік захворюваності коронавірусом, припаде на початок лютого. Про це Новини.LIVE сказав Олег Рубан.

"З наступного тижня рівень захворюваності від штаму "Омікрон" різко почне зростати. А в лютому ми очікуємо піку. Але локдаун при такому широкому поширенні даного збудника вже вводити ніхто не буде. Можливі точкові обмеження", - каже нам чиновник.

За його словами, у коронавірусу вже є всі ознаки сезонного захворювання, як при грипі.

"А тому жорстких заходів вже не буде. Але масочний режим ніхто скасовувати не буде, як і роботу не в колективі, а вдома. Забезпечити тотальну ізоляцію ми не зможемо, оскільки при даній поширюваності вона вже неефективна", - каже нам Олег Рубан.

Що стосується недавно виявленого на Кіпрі штаму коронавірусу "Дельтакрон", нібито більш заразного, ніж "Дельта", і більш важкого, ніж "Омікрон", за його словами, нам його побоюватися точно не варто.

"Широкого поширення цього штаму немає. Більше він ніде не виявлений", - каже Рубан.

Школи можуть відправити на карантин

Особливість нових штамів коронавірусу - ним стали частіше хворіти діти. Правда, зараз не так важко, як при штаммі "Дельта". Про це нам розповів Віталій Євтушенко, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб НМУ ім. Богомольця, на базі якої працює Київська дитяча інфекційна лікарня, що стала центром, куди надходять усі діти, які захворіли на COVID-19.

Читайте також: До Києва не завезли CoronaVaс: чим колоти бустерну дозу і кому вона дійсно потрібна. Ексклюзив

"За зарубіжними даними, діти хворіють більше, ніж у попередні хвилі захворюваності. У нас в лікарні зараз є кілька підтверджених випадків інфікування "Омікроном". Але якоїсь особливої специфіки щодо них ми не бачимо, крім того, що важких не стало більше", - каже нам Євтушенко.

За його словами, важка форма коронавірусу у дітей - це не тільки пневмонія, яка є основною причиною госпіталізації.

"Буває, що діти надходять в стані шоку - коли порушується робота майже всіх життєво важливих органів, різко падає тиск. Кілька таких випадків було при зараженні "Дельтою", з "Омікроном" майже немає. В принципі, узагальнених даних по штаму "Омікрон" майже немає. Їх поки обробляють", - каже нам лікар.

На його думку, при сплеску "Омікрона" в Києві, найімовірніше, школи доведеться закрити на карантин.

"Карантин спрямований, перш за все, на те, щоб роз'єднати дітей, і менше маленьких пацієнтів потрапляли в лікарні. Щоб їм встигали надавати нормальну медичну допомогу, щоб було менше важких і вистачило медикаментів, кисню і транспорту. Ми оголошуємо карантин при грипі, якщо в дитячому колективі через хворобу відсутні 20 % дітей. Якщо захворюваність коронавірусом серед дітей стане масовою, карантин необхідний", - вважає Євтушенко.

При цьому, важких наслідків після коронавірусу у дітей значно менше, ніж у дорослих.

"Бувають проблеми з серцево-судинною системою, лихоманка. Але рідко. Але постковідного синдрому, порушень сну, панічних атак - таких даних не зустрічав. Втім, глобальних досліджень в Україні ще ніхто не проводив", - каже нам Євтушенко.

Про те, що" Омікрон " протікає з меншою кількістю важких і критичних випадків, але з залученням дітей, говорить і Ольга Голубовська. Що, втім, характерно для популяції в цілому.

"На індивідуальному рівні рекомендації повинні залишатися колишніми - не забувати про раннє лікування, зокрема противірусну терапію (ПВТ), бо конкретній людині, що має важку форму COVID-19, зовсім не цікаво, що, в цілому, таких важких випадків стало менше. Крім того, знову треба готувати госпітальні бази і намагатися госпіталізувати групи ризику до настання дихальної недостатності для введення противірусного препарату", - пише Голубовська.

Де зробити бустерну дозу в Києві

Незважаючи на те, що "Омікрон", як вважається, проходить в легкій формі, це ще не означає, що пандемія коронавірусу відступила. Шанс убезпечити себе від страшних наслідків – вакцинація. Отримати бустерну (третю) дозу вакцини можуть всі люди у віці 18+, якщо після другої дози пройшло не менше 6 місяців.

Щепитися в столиці можна в будь-якому пункті вакцинації, які розташовані в ТРЦ і районних медустановах, незалежно від форми власності. Вибрати вакцину можна самому, але якщо їх в пункті щеплень виявиться мало, пріоритет у людей старше 60 років, оскільки, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ця вікова група становить основну групу ризику для коронавірусу.

З собою необхідно мати паспорт, направлення лікаря не потрібно.

Чим відомо про "Омікрон"

Новий штам коронавірусу зафіксовано в Південній Африці 24 листопада 2021 року. ВООЗ про це повідомила влада ПАР.

Штам відрізняється від попередників підвищеною заразністю.

"Омікрон", за спостереженнями лікарів з Гонконгу, розмножується у верхніх дихальних шляхах в 70 разів швидше "Дельти".

Інфекція, викликана "Омікроном", протікає легше, оскільки в легенях штам розмножується в 10 разів рідше, ніж "Дельта".

Ефективними профілактичними заходами проти будь-яких штамів коронавірусу залишаються використання захисних масок, дотримання дистанції і регулярне миття рук.

У зв'язку з поширенням "Омікрону" МЗС рекомендує громадянам України утриматися від поїздок в ПАР, Республіку Ботсвана, Зімбабве, Намібію, Королівство Лесото, Королівство Есватіні, Республіку Мозамбік, Республіку Малаві. А по приїзду осіб, які перебували більше 7 днів на території цих країн, чекає 14-денна ізоляція.