Освіта під час карантину: соціологи розповіли, як українці оцінюють "дистанційку"

Кількість українців, які оцінюють вітчизняну освіту негативно, у порівнянні з минулорічними показниками зросла, при цьому більшість батьків виступають проти дистанційної форми навчання.

Про це повідомляє фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва за результатами опитування, проведеного спільно з Київським міжнародним інститутом соціології.

"Порівняно з липнем 2020 року кількість негативних оцінок зросла на 9%, у тому числі за рахунок збільшення людей, які надали дуже низьку оцінку українській освіті. Так у 2021 році вже 45% українців оцінили якість середньої освіти як таку, що тією чи іншою мірою є низькою, ще 44% назвали її посередньою", – йдеться у повідомленні.

Як зазначили соціологи, традиційно найменше негативних відгуків отримує середня освіта серед мешканців західної України. Водночас динаміка щодо погіршення оцінок зберігається і серед них.

При цьому найвище освіту оцінили молоді люди віком до 29 років.

"Найкраще серед вікових груп оцінюють якість освіти респонденти у віці від 18 до 29 років, тобто ті, хто ще відносно нещодавно закінчили школу – 14% оцінили якість освіти як дуже високу", – зазначається у повідомленні

При цьому найменша кількість позитивних оцінок спостерігається серед найстаршої вікової групи віком понад 60 років.

"Лише 4% серед них позитивно оцінили якість освіти", – зауважили у фонді.

Дистанційна освітаЯк розповіли соціологи, абсолютна більшість опитаних батьків виступає проти дистанційної освіти

"Попри те, що 50% сімей, чиї діти чи внуки ходять до школи, погодилися з тим, що запровадження дистанційної освіти тією чи іншою мірою сприяло захисту їх родини від потенційного зараження коронавірусною інфекцією, 56% зазначили, що проблем від запровадження дистанційної форми навчання було більше ніж користі", – йдеться у повідомленні.

Загалом проти "дистанційки" виступили 65% батьків.

При цьому аналіз результатів опитування за різними розподілами показав, що у селищах міського типу та у містах з населенням понад 500 тисяч підтримка дистанційної освіти більша, ніж в інших типах населених пунктів. Водночас найбільший супротив дистанційній формі освіти (72%) спостерігається серед мешканців сіл.

Також респонденти розповіли соціологам про проблеми, які виникали у їхніх родинах під час дистанційної освіти.

"Найбільше з проблемами під час дистанційної освіти зіштовхнулися жителі Донецької та Луганської областей (79%), східних (60%) та південних (59%) областей країни, найменше – жителі центральної України (50%)", – розповіли соціологи.

За словами батьків, найпоширенішими проблемами були зниження рівня успішності дітей (72%), брак уваги вчителів до потреб дітей під час навчання (51%) та формальний підхід вчителів до проведення дистанційного навчання (50%).

Зазначається, що батьки із західної та південної України частіше за батьків з інших частин держави скаржилися на погану якість домашнього інтернет-зв’язку під час навчання. Для батьків дітей з Донецької та Луганської областей на додачу повідомляли про проблеми у використанні різних онлайн-платформ і месенджерів у комунікації дітей з вчителями (47%) та недостатність технічних пристроїв для участі в онлайн-уроках (44%).

Водночас понад половина батьків розповіла, що розмір грошових внесків на "потреби школи" лишився без змін або навіть збільшився.

"Попри те, що діти тривалий час не відвідували школи, 48% батьків в Україні повідомили, що розмір грошових внесків на потреби школи чи класу не змінився, а у 8% опитаних розмір внесків навіть зріс. Найбільше про збільшення внесків повідомляли мешканці південної України (13%). Лише 5% батьків принципово не сплачують грошові внески, ще 21% повідомили про те, що взагалі не знайомі з практикою грошових внесків на потреби школи чи класу", – зазначили соціологи.

За словами соціологів, одним із опосередкованих негативних наслідків впровадження дистанційного навчання стало збільшення напруженості у сім’ях, про що заявили 57% опитаних батьків. При цьому жінки, які здебільшого більше часу проводять вдома з дітьми, повідомляли про зростання напруженості на 8% частіше за чоловіків.

Всеукраїнське опитування було проведено фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології у період з 1 по 7 червня 2021 року. Участь в опитуванні взяли 2003 респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком тимчасово окупованих території АР Крим та частини території Донецької та Луганської областей. Опитування проводилося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (САТІ) та є репрезентативним за такими показниками як: стать, вік, макрорегіон проживання, тип населеного пункту. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0.95 і з дизайн-ефектом 1.1) не перевищує 2.4% для показників, близьких до 50%; 2.1% для показників, близьких до 25 або 75%; 1.5% для показників, близьких до 10 або 90%; 1.1% для показників, близьких до 5 або 95%; 0.5% для показників, близьких до 1 або 99%.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: story@suspilne.media. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!