День народження Вікіпедії: 15 січня в історії

Галицький кореспондент

Цього дня у світі відзначаються День народження Вікіпедії і Міжнародний день фетишу.

Православна церква 15 січня вшановує пам’ять Сильвестра. Вважається, що святий зловив Левіафана – гігантського морського змія і таким чином запобіг кінцеві світу.

Іменини у Сергія, Феогена, Уляни, Іти і Павла.

Цього дня:

1200 – король Франції Філіп II Август заснував Паризький університет, що став другим у Європі.

1622 – народився Мольєр (Жан Батист Поклен), визначний французький письменник, драматург і актор.

1797 – Джон Етерінгтон у Лондоні запровадив моду на носіння нового типу головного убору – циліндра.

1871 – народився Агатангел Кримський, український історик, визначний учений-орієнталіст, письменник, поет і перекладач кримськотатарського походження. Один з організаторів Академії наук України.

1878 – уперше телефон був використаний для порятунку людей, коли 20 лікарів були викликані для надання термінової медичної допомоги постраждалим у залізничній катастрофі біля американського містечка Таріфвіль (штат Коннектикут).

1880 – Лондонська телефонна компанія випустила першу телефонну книгу, в якій були зазначені 255 абонентів.

1908 – у м. Стародуб Чернігівської губернії відбувся з’їзд спадкоємців українського гетьмана Полуботка, чия спадщина в англійському банку оцінюється в мільярди фунтів стерлінгів.

1920 – початок тріумфального походу джазу по Європі: у Німеччині в продаж надійшла перша платівка під назвою “Tiger Rag”, на якій указувалося, що ця музика – джаз.

1929 – народився Мартін Лютер Кінг, американський священнослужитель, громадський діяч, визначний лідер боротьби за громадянські права негрів, лауреат Нобелівської премії миру 1964 р.

1934 – доповідь Фредеріка та Ірен Жоліо-Кюрі про відкриття штучної радіоактивності.

1943 – у Вашингтоні завершено будівництво Пентагону, найбільшого у світі адміністративного будинку (тривало 16 місяців і коштувало 83 мільйони доларів).

1992 – Тім Бернерс-Лі, “батько World Wide Web”, випустив веб-браузер – програму, яка дає можливість переглядати ресурси інтернету.

1992 – президія Верховної Ради затвердила музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький (“Ще не вмерла Україна”).

1993 – у США на телеканалі NBC вийшла в ефір остання, 2137-та, серія мильної опери “Санта-Барбара”, дуже популярної і в Україні.

1994 – за нез’ясованих обставинах у ніч на 16 січня в Києві безвісти зник український політик Михайло Бойчишин, голова секретаріату Народного руху України.Бойчишин був одним із засновників Руху у Львові, потім -заступником голови НРУ, найближчим соратником В’ячеслава Чорновола.Пізнього вечора 15 січня 1994 р. Михайло Бойчишин вийшов із приміщення секретаріату НРУ на бульварі Шевченка. Більше ніхто, ніколи й ніде його не бачив. Випадок із Бойчишиним – фінансистом опозиційної партії в рік виборів – був першим у низці нерозкритих злочинів проти української опозиції за часів незалежності.

2001 – стала доступною для користувачів перша версія “Вікіпедії”.

2009 – екіпаж американського аеробуса А-320 зміг врятувати від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на воду річки Гудзон посеред Нью-Йорка. Двигуни аеробуса відмовили внаслідок зіткнення зі зграєю гусей на висоті 850 м після зльоту з аеропорту “Ла Гуардія”.

За матеріалами Історичної правди