У Вінниці відкрили перше соціальне підприємство для жінок, які постраждали від сімейного насильства

Естет-студія «Джерело краси в Монако» стала першим у Вінниці соціальним підприємством у сфері краси, яке зголосилося віддавати 10 % свого прибутку на підсилення економічної спроможності жінок, котрі постраждали від насильство. Крім того, співробітниці салону пройшли спеціальне навчання, що дозволяє їм скеровувати своїх клієнток у разі виявлення проблеми до відповідних соціальних служб та громадський організацій. Згодом студія планує не лише надавати послуги таким жінкам, але й навчати і забезпечувати їх роботою.

Як повідомила спеціалістка Програми з протидії та запобіганню гендерно зумовленому насильству Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні Анна Цицак, досягти такої співпраці із бізнесом вдалося в рамках проєкту «Посилення національних і регіональних механізмів побудови адаптивної, підзвітної та економічно ефективної системи протидії і запобігання насильства за ознакою статті». Для естет-студії закупили професійне обладнання для надання педікюрних послуг, також працівниці салону пройшли навчання з питань протидії насильству. Тепер вони мають можливість досягати фінансових цілей з користю ля суспільства.

«Соціальні бізнеси й справді важливі в питанні незалежності жінок. Щоб жінка могла заробляти, потрібні продумані умови та можливості. Ми вже відкрили три соціальні підприємства в українських містах, а тепер вітаємо вінницьку ініціативу, – каже Анна Цицак. – Якщо жінка може забезпечувати себе, то вона зможе вирватися з кола насильства, і цей соціальний бізнес зможе допомогти у розв'язання цієї проблеми. Це комплексна проблема, і тільки з партнерами можна її вирішити».

У Вінниці проєкт, в рамках якого відкрили соціальне підприємство, реалізує ГО «Джерело надії». Голова правління організації Алла Студілко розповідає, що на сьогодні, за даними Мінсоцполітики, кожна 5 жінка в Україні стикається з тією чи іншою формою насильства. У Вінницькій області за результатами минулого року на гарячу лінію з протидії домашньому насильству звернулося понад 12 тисяч вінничанок. Тобто число тих, хто готовий відкрито говорити про проблему зростає, а отже, їх треба підтримати у різних спосіб.

«У цій темі наша організація працює вже більше 12 років і ми добре знаємо, настільки важливо жінкам, які страждають від домашнього насильства, або перебувають у групі ризику, мати матеріальну спроможність забезпечувати себе і бути незалежною, – відзначає Алла Студілко. – Ідея підприємства полягає в тому, що частина прибутку від діяльності підприємства буде розприділятися на діяльність громадської організації саме в напрямку допомоги постраждалим від домашнього насильства».

Як писав «День», у 2018 році ГО «Джерело надії» за підтримці донорів та влади відкрили притулок для тимчасового перебування жінок, які постраждали від домашнього насильства. На реалізацію проєкту були залучені 2 мільйони гривень Фонду народонаселення ООН, ще 380 тисяч гривень виділено з обласного бюджету. Наразі заклад утримується за кошти обласного бюджету. Торік до нього звернулося більше сотні жінок, які постраждали від домашнього насильства.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День» фото авторки