Кризова група побачила проблему в мандаті миротворців в Нагірному Карабасі

Експерти Міжнародної кризової групи (International Crisis Group) побачили проблему в мандаті миротворців в Нагірному Карабасі.

На їхню думку, перемир'я між Вірменією і Азербайджаном після військового конфлікту залишається крихким. Про це йдеться в доповіді експертів, пише РБК.

Експертна група відзначає, що ситуація чревата напруженістю, джерелами якої можуть бути близькість позицій сторін одна до одної і до житлових районів, суперечки про післявоєнний устрій і залежність обох сторін від доступу до ключових транспортних магістралей.

Для вирішення проблеми експерти в першу чергу пропонують затвердити мандат російських миротворців, який, як вони вказують, що не був детально розписаний, в результаті чого миротворці зіткнулися на місці з безліччю завдань, які потребують вирішення. У своїй доповіді експерти задаються питанням, що миротворці будуть робити далі з часом. «Вони будуть не тільки запобігати військову ескалацію, але і шукати загубилися корів наступні п'ять років? Якими б благими не були їхні наміри, миротворці не можуть займатися всім», - вважають міжнародні експерти. На їхню думку, через відсутність формалізованого мандата неясно, як діятимуть миротворці в разі нової ескалації конфлікту.

У ICG відзначають, що Москва працює над формулюванням більш чіткого мандату, однак два вже готових варіанти були відкинуті сторонами конфлікту. Експерти також вказують, що через його відсутність в разі загострення ситуації весь негатив буде спрямований саме на російську сторону. «Якщо виникнуть тертя, всі учасники матимуть власні очікування, які можуть суперечити один одному і виходити за рамки можливостей місії», - наголошується в доповіді.

Експерти перерахували, що саме повинен включати в себе чіткий мандат. Так, в ньому повинні бути вказані умови і обставини для втручання миротворців, визначені ситуації, коли їм дозволено відривати стрілянину та інші обов'язки і повноваження. На їхню думку, це дозволило б запобігти потенційним інциденти і зміцнити довіру до російських військових як з боку офіційних осіб, так і місцевого населення.

Крім того, в доповіді вказується на крихкий баланс сил після закінчення конфлікту, що загрожує новими спалахами, і на змінилася лінію фронту. Тому, вважають експерти, необхідно створити для миротворців лінію екстреного зв'язку між двома сторонами конфлікту. Також важливе питання статусу Нагірного Карабаху, риторику по якому Єреван і Баку регулярно загострюють, не маючи при це довгострокового плану. У ICG підкреслюють, що допомогти в цій ситуації могли б хоча б тимчасові рішення міжнародних організацій, наприклад збільшення допомоги їх представникам, які вже перебувають в Карабасі.