Як західні санкції розсекречують подробиці приватного життя путіна, - NYT

Centr.tv
Оскільки західні країни вводять санкції проти людей, близьких до російського лідера, включаючи членів сім'ї, сувора таємниця його приватного життя порушується.

Про це йдеться в матеріалі The New York Times.

володимиру путіну не подобаються допитливі.

Це був 2008 рік, і російський президент, якому тоді було 56 і який вже вісім років зміцнював свою владу в росії, виступав на прес-конференції на розкішній віллі Чертоза на Сардинії. Поруч із ним був його найближчий союзник у Західній Європі Сільвіо Берлусконі, медіамагнат і італійський прем’єр-міністр із легендарними гедоністськими апетитами, з яким він поділяв смак до непристойних жартів, надзвичайних меблів і величезного багатства.

Протягом літа у двох дочок-підлітків путіна в розпорядженні була велика вілла, вони ходили на таємні розкішні шопінги та екскурсії на човні з суворим наказом, щоб їхні особи залишалися у таємниці, а їхні обличчя - прихованими від камер.

Ця стратегія суворого захисту його родини добре працювала для путіна протягом багатьох років, поки росія не вторглася в Україну в лютому. Тепер, коли країни накладають санкції на найближчих до нього людей — у тому числі ті, які в п’ятницю схвалила Великобританія щодо жінки, яка довго вважалася його коханкою, Аліни Кабаєвої, та його колишньої дружини Людмили Очеретної — фасад починає руйнуватися, проливаючи нове світло на особисте життя російського лідера.

Деякі з перших проблисків його складних сімейних справ проявилися в тій сцені на віллі, коли російська репортерка Наталія Мелікова з «Независимой газеты» обережно порушувала заборонену зону. За кілька днів до цього в «Московском корреспонденте» повідомлялося, що путін та його дружина, які прожили разом 25 років, таємно розлучилися. Далі газета повідомила, що він закохався в пані Кабаєву, відому гнучку золоту медалістку Олімпійських ігор з художньої гімнастики, яка у 24 роки була приблизно ровесником його дочок і стала публічним обличчям його політичної партії.

«Я завжди негативно ставився до тих, хто своїми сопливими носами та еротичними фантазіями втручається в життя інших людей», – сказав путін, спростувавши цю інформацію. Пан Берлусконі імітував стрілянину в пані Мелікову з уявного кулемета, коли путін, якого на той час звинувачували у вбивстві кількох журналістів, кивнув і посміхнувся. Через кілька днів «Московський кореспондент» припинив роботу з «фінансових причин».

путін – це більше, ніж просто батько-захисник, який, як він сказав, хотів дати своїм дочкам нормальне життя і вважав їхню безпеку питанням безпеки національної. Колишній співробітник КДБ, заглиблений у підступи, дезінформацію та, як Януса, здатний представляти себе в залежності від ситуації, він огорнув своє особисте життя секретністю, на яку зверху нашаровувалися чутки.

У нього є дві офіційно визнані дочки від першого шлюбу, але, за даними незалежних російських ЗМІ та неперевірених міжнародних новин, він може мати ще чотирьох дітей від двох інших жінок. Але навіть його визнані дочки, які вже наближаються до середнього віку, настільки приховані, що їх не впізнати на московській вулиці. Його колишня дружина, з якою, на думку деяких біографів, він одружився, щоб збільшити свої шанси вступити до КДБ, де не вітали холостяків, фактично зникла з поля зору ще до того, як вони розлучилися.

У розсіяних віллами російських анклавах Швейцарії в березні почала розповсюджуватися петиція з вимогою репатріації його імовірної коханки, пані Кабаєвої, гнівно порівнюючи її з коханкою Гітлера Євою Браун. У Лугано місцеві жителі шепочуть про будівлю із зеленого скла, в якій жила пані Кабаєва з видом на озеро, і впевнено розповідають про лікарню, де народилися її діти, і школи, які вони відвідували. Але саму її там не бачили.

Підтвердженої інформації про цих дітей нема, як вони виглядають – невідомо. У розкішному багатоквартирному будинку в Монте-Карло мешканці знизують плечима, дивлячись на фотографії ще однієї можливої дівчини та дитини путіна, які володіли там нерухомістю, і чия родина має ті ж адреси, що і родина пані Кабаєвої в ексклюзивних московських елітних будинках.

Здається, що вони – фантоми, які можуть бути створені для досягнення бажаного ефекту: або критиками, щоб підірвати саморобний імідж путіна як захисника сімейних цінностей, або прихильниками, щоб доповнити образ про багатство, мужність і загадковість путіна. А може, вони просто справжні.

«Існує так багато історій. Всі вони можуть бути істинними, або жодна з них може не бути правдою. І це свого роду туман навколо путіна», – каже Ніна Хрущова, професор міжнародних відносин у Нью-Йорку, народжена в москві. путін, за її словами, був одночасно нав’язливо таємничим і ексгібіціоністом і підживлювався від західного зображення його як «суперлиходія».

Правнучка Микити Хрущова, пані Хрущова, каже, що путін має візантійський світогляд, типовий для кремля, і, як і Сталін, він прийняв і увічнив міфологію, приправлену правдою. «Ви створюєте дезінформацію», — говорить вона. «Ви створюєте атмосферу чогось, про що всі здогадуються і обговорюють, але при цьому все тримається в секреті».

Проте деякі речі здаються досить зрозумілими. Члени родинного кола путіна є бенефіціарами клептократичної системи, якою путін керує, як дон мафії, а лейтенанти-олігархи платять йому належним багатством, прибутковою роботою чи розкішними віллами, розкиданими на його родину та потенційних людей з орбіти його прихильності. Протягом десятиліть небагатьом вдалося проникнути в непрозору захисну бульбашку, створену навколо них та їхніх ресурсів, але вторгнення путіна в Україну змінило це.

У квітні Сполучені Штати поцілилися в цей туман і наклали санкції на двох його дочок, посилаючись на них, як на членів сім’ї покараного – путіна – і заявляючи про їхню підтримку російської оборонної промисловості та отримання напряму мільярдів доларів під наглядом путіна. Американський уряд також майже ввів санкції проти Кабаєвої, але в останній момент відмовився, щоб наразі уникнути ескалації.

Експерти з санкцій стверджують, що ці заходи мали не стільки завдати путіну конкретної фінансової шкоди, а скоріше надіпослати йому повідомлення про те, що його агресія перетнула межу, і що його невидимий і недоторканий приватний світ Захід може побачити і досягти.

«Загалом, якщо санкції не схвалені Радою Безпеки ООН, вони не просто погані, головне - вони марні», – сказав прес-секретар кремля дмитро пєсков, коли його попросили прокоментувати санкції Заходу проти членів сім’ї путіна. «Санкції проти сімей, родичів, знайомих і журналістів - це дурня». На запитання, чи вважає кремль санкції проти Кабаєвої та її родичів особистою образою путіна, Пєсков додав: «Це просто абсурдне рішення!»

Голландська філія
Нещодавно на трав’яній ділянці на околиці Амстердама протестувальники надіслали повідомлення путіну через його доньку Марію. Біля українських прапорів, закріплених у середині серця зі свічок, на табличці на ім’я «Аве Марії путін» було написано: «Здається, до вашого старого важко дістатися, і його явно неможливо зупинити навіть його посіпакам. Але, як ми всі знаємо, батьки і дочки — це інша історія», і «Благаємо вас, Маріє».

Спочатку і обране місце для звернення і людина, до якої апелювали, викликали подив, але все набуло сенсу, коли стало зрозуміло, що цю землю нещодавно купив Йоріт Фаассен, голландець, який колись був одружений і має принаймні одну дитину з Марією Володимирівною Воронцовою, як відома старша дочка путіна. За 15 років з тих пір, як пані Воронцова таємно почала жити з паном Фаассеном в Нідерландах, вона часом ставала в центрі обурення місцевого населення проти свого авторитарного батька.

Ситуація стала особливо напруженою в 2014 році після того, як підтримувані росією сепаратисти збили над Україною літак Malaysia Airlines, який вилітав з Амстердама, вбивши 298 людей, у тому числі майже 200 голландців. Мери по всіх Нідерландах вимагали депортації пані Воронцової, а від початку нинішнього вторгнення в Україні увага до неї посилилася.

Нещодавно до пана Фаассена в росії дісталося голландське розслідувальне видання Follow the Money.

З сильним гаазьким акцентом він назвав війну в Україні «незручністю» і заперечив, що був чоловіком пані Воронцової. «Йому було неспокійно», — сказав редактор, який брав у нього інтерв’ю, Гаррі Ленсінк.

З тих пір репортери відчували напругу і переживали, що їхні телефони прослуховують. Автор статті про пана Фаассена отримав повідомлення про те, що особа, яка користується сервером у москві, намагалася зламати його обліковий запис електронної пошти.

Весь цей гнів і занепокоєння далекі від тієї атмосфери, яка панувала на вечірці, присвяченій святкуванню пари в 2008 році у Вассенаарі, мабуть, найбільш ексклюзивному і багатому районі у всіх Нідерландах. «Це була весільна вечірка», – згадував Денні Плезьєр, місцевий виконавець нідерландських народних пісень, який виступав на цьому заході.

За його словами, гості підспівували хітам у його виконанні, а він тис руки нареченому, якого знав багато років, і його нареченій. Пан Плезьє каже, що не мав уявлення, що вона дочка путіна, і пішов після свого виступу.

Навряд чи хтось на весіллі знав багато про неї, хоча друзі пана Фаассена, який переїхав у москву по справах у 2006 році, давали підказки у своїх бурхливих промовах. Вони жартували про своє хобі залицятися до багатих російських дівчат у московських клубах.

Батьки Марії не були на її голландському весіллі. Проте деякі росіяни були присутні, включно з підтягнутими чоловіками, які спостерігали з бару, як родичка нареченої — молода жінка, яка співала зворушливу традиційну російську пісню — виразно танцювала під музику танго.

Двоюрідний брат нареченого Каспер Фаассен, нині видатний нідерландський художник, сказав, що наступного разу, коли він побачив дружину свого двоюрідного брата, Марію, був на святкуванні дня народження його тітки в сусідньому місті Меренвейк. За його словами, коли гості збиралися за індонезійською їжею на шведському столі, Марія здавалася спокійною, але відокремленою, виглядала елегантно в бежевій сукні, стояла з ідеальною поставою, як танцівниця. Вона спілкувалася з усіма, включно зі своїм чоловіком, хорошою англійською і мало розмовляла нідерландською.

Якось пара замовила кілька витвори пана Фаассена. Він згадав, як доставив три розмиті зображення балерин на фоні сусального золота до їхньої квартири над місцевим супермаркетом Albert Heijn у сусідньому Воорсхотені. Марія відчинила двері, коли її чоловік, Йоріт, лежав на дивані перед телевізором. Увійшовши, Каспер пожартував про те, що його двоюрідний брат — тюлень, і згадав, що Марія закотила очі на знак солідарності.

Ні Каспер, ні багато інших у родині не знали справжньої особи жінки, яка тоді була відома, як Марія Володимирівна Воронцова, а тепер - Марія Фаассен. Маша - до свого батька. Але в 2010 році російське видання New Times повідомило, що Йоріт, який тоді був співробітником російської консалтингової фірми, був побитий охоронцями Матвія Уріна, провідного російського банкіра, який не знав, з ким він має справу, під час «розбірок» на дорозі в москві.

Пан Урін швидко втратив ліцензію на управління банками, а охоронці опинилися у в’язниці. Російські репортери «жовтих» ЗМІ припускали, що голландець був зятем путіна, хоча Йоріт завжди це заперечував.

Подружжя проводило більшу частину свого часу в москві, де в документах він значився як посадовець Газпромбанку. Каспер каже, що двоюрідний брат колись запропонував йому потенційно вигідні зв'язки і продажі у росії. Але на той час почали ходити чутки про батьківство Марії, і художник, який лаяв путіна за його підрив демократії та насильницькі репресії, відмовився.

«Я сказав: «Дякую, але не треба», — розповідає він. Відтоді чоловік уникав пари.

Але місцеві жителі приділяли їм більше уваги. Нещодавно вдень біля розкішної багатоповерхівки, де Йоріт купив два верхні поверхи, один сусід-українець висловив огиду до колишніх мешканців, а 57-річний Корієн Зоетемелк, який живе через дорогу від пентхаусу, згадав, як бачив пару в різний час, і тому числі під час катання по каналу під їхнім житловим будинком.

«Я бачила їх на шлюпі», — сказала вона. «Вона була вагітна».

На балконі другого поверху їхньої будівлі біля каналу старший чоловік сказав, що «був з нею в ліфті одного разу», і що «вона була схожа на свого батька». Чоловік говорить, що у пари також є син, або, принаймні, люди бачили Йоріта, який уникав контактів зі своїми сусідами, з маленьким хлопчиком. Чоловік на балконі перестав розмовляти, коли дружина сердито викликала його до квартири. «Вони можуть дістатися до тебе за це», — прошипіла вона.

Сергій Ролдугін, віолончеліст і близький — і казково збагачений — друг путіна, який зараз знаходиться в санкційних списках США та Європейського Союзу, а також хрещений батько Марії, якось сказав інтерв’юеру, що у 2012 року у неї народився син. У 2017 році в інтерв'ю з Олівером Стоуном, путін визнав що став дідом.

Деякі місцеві жителі впевнені, що бачили, як російський дід відвідував родину.

«Я бачила путіна», — каже 62-річна Патрісія Кортекаас, член міської ради Воршхотена, стоячи біля супермаркету, в який він нібито увійшов. Вона пригадала, як бачила його, оточеного охороною, у полиць кавою та чаєм.

«Він виглядав насторожено, — каже вона. «Я подумала: «Що з ним?» (Офіс путіна спростував ці візити)

До 2014 року Марія стала фахівцем з дитячої карликовості. Її благодійний проект «Ельфа-Ендо», який допомагає дітям з ендокринними проблемами, також отримав фінансування від потужного — і зараз перебуваючого під санкціями — Альфа-банку. Це могло бути причиною, чому Мінфін США вирішив покарати її за керівництво «фінансованими державою програмами, які отримали мільярди доларів від кремля на дослідження генетики і які особисто контролює путін».

Ці санкції можуть зашкодити її новій родині. Згідно з повідомленням, опублікованим у квітні незалежним російським виданням «Медуза» та російськомовним сайтом «Настоящее время», на той час вона розлучилася з Йорітом і вийшла заміж вдруге за росіянина, який влаштувався на роботу в газову компанію «Новатэк». Потужний олігарх Геннадій Тимченко, який часто з’являється в якості «помічника у справах» сім’ї путіна, а також знаходиться в санкційних списках, нещодавно увійшов до правління «Новатэка».

Зв'язатися з Марією для коментарів не вдалося. Пан Фаассен не відповів на прохання про коментар, залишеного через його батька, який сказав «ідіть геть» у своєму будинку, де вікна, традиційно відкриті в Голландії, були завішені газетою.

«Дисциплінована» дочка
З самого початку особиста історія путіна здавалася наповненою міфами. Він використав офіційну біографію, опубліковану в 2001 році, коли вперше прийшов до влади як очевидний демократ наступного покоління, щоб покращити свій імідж жорсткого, але героїчного сім’янина. У ній він розповідав історію особистого порятунку сім'ї, будучи голим, коли несправна сауна спалила сімейну дачу.

«Дівчата постраждали найбільше від інциденту», – каже путін про двох своїх дочок. «Вони привезли з дому на дачу всі свої скарби — усі свої іграшки та ляльки Барбі, які вони накопичували все життя. Пізніше Маша розповіла, що після цього кілька місяців не могла спати. Вони втратили все, що було їм знайоме».

Тепер полум’я війни путіна в Україні загрожує знову позбавити їх усього.

Це стосується і його другої дочки Каті, яка, за словами путіна, «виявилася найбільш дисциплінованою».

«Коли я закричав: «Всі геть з дому!» — каже він, — вона кинула ложку на стіл і вискочила з дому, не задаючи жодних питань».

Справді, Катя, яка жила під псевдонімом Катерина Володимирівна Тихонова, схоже, більше вхожа до кола впливу путіна. Як повідомлялося, у лютому 2013 року вона вийшла заміж за Кирила Шамалова, сина Миколи Шамалова, близького соратника путіна та основного акціонера Банку «Россия». Тоді один із улюблених гірськолижних курортів путіна, Ігора, створив ідилічну зимову атмосферу, зокрема написавши на снігу імена Кирило та Катерина.

У 2020 році «Медуза» та інше незалежне російське видання «Важные истории» отримали електронні запрошення на весілля, які пан Шамалов надіслав Марії, Йорріту та їхньому синові в Ныдерланди. Там говорилося, що на весіллі буде облаштована ковзанка у приміщенні, лазерний освітлювальний дисплей та штучне російське село з різноманітними виставами.

Катерина сама була досвідченою виконавицею, яка захопилася акробатичними рок-н-рольними танцями. У 2013 році вона разом зі своїм партнером по танцю Іваном Клімовим, який піднімав її у трико та білих кросівках, виконали номер у стилі акробатичний рок на фестивалі Boogie-Woogie World Masters.

«Всі знали, що вона дочка путіна», – каже Еділь Іо Пагано, який часто судив змагання, в яких брала участь Катерина. Він додає, що ніколи не відчував тиску, щоб поставити їй вищі бали.

За його словами, що Катерина «не була, скажімо так, блискучою спортсменкою, але вона дуже дбала, щоб бути присутньою на кожному змаганні». Еділь Іо Пагано згадує, що вона ніколи не говорила про своє походження, але була «дуже стриманою, дуже доброю, усміхненою та вихованою» жінкою, яка спілкувалася переважно англійською.

Приблизно у 2014 році пан Пагано працював з нею у виконавчому комітеті Всесвітньої конфедерації рок-н-ролу, що базується в Швейцарії, де вона була віце-президентом з розширення та маркетингу. За його словами, вона рідко відвідувала зустрічі, але коли була присутня, її завжди супроводжували двоє охоронців.

На той час вона була зайнята більшими справами. У 2015 році російське інформаційне агентство РБК повідомило, що вона поїхала до Швейцарії не на танцювальні змагання, а на «російську сесію» Давоського форуму з паном Шамаловим.

У 2011 році в інтерв’ю російському телебаченню путін обмовився, що Катерина вивчала сходознавство в Петербурзькому університеті. Але коли вона обережно з’явилася в поле зору в 2015 році, вона була автором підручника з математики та півдюжини наукових праць, у тому числі про космічні подорожі та про те, як тіло реагує на нульову гравітацію. Її співавтор, ректор МДУ ім. Ломоносова Віктор Садовничий, не відповів на запит на коментар.

Але вона була більше ніж академік. Катерина очолювала науково-дослідний інститут «Иннопрактика» для спонсорування та підтримки молодих вчених, який частково фінансувалася державною нафтовою компанією «Роснефть». У правлінні «Иннопрактики», як виявило агентство Reuters, було багато довірених осіб путіна та колишніх чиновників КДБ, у тому числі тих, хто жил у тому самому житловому комплексі в Дрездені, де й родина путіна у 1980-х роках. А до 2014 року вона допомогла контролювати розширення Московського державного університету на суму 1,7 мільярда доларів, відповідаючи за зв’язки з бізнес-сектором, отримавши звання проректора.

У міру того, як вона росла професійно, зростало і багатство її чоловіка. Кирило Шамалов придбав у пана Тимченка, пов’язаного з путіним олігарха і очевидного посередника сім’ї, частку приблизно в 3 мільярди доларів у провідній російській нафто- нафтохімічній компанії і став одним з її провідних акціонерів. Подружжя також придбало у пана Тимченка за нерозкритою ціною віллу на березі моря у Біарріці, Франція. (У березні активісти увірвалися в цю віллу і намагалися зробити її доступною для українських біженців)

У 2018 році Катерина знялася в російському телешоу, де її назвали «директором «Иннопрактики» та заступником директора Інституту математичних досліджень складних систем МДУ». У сюжеті вона говорила перед комп’ютерною графікою голови, підключеної до електродів. (Міністерство фінансів США наклало на неї санкції за те, що вона є «технічним керівником, робота якого підтримує російський уряд і оборонну промисловість»)

Того ж року Bloomberg повідомив, що пара розлучилася і розділила активи на суму майже 2 мільярди доларів. Сполучені Штати ввели санкції проти пана Шамалова, назвавши його «колишнім чоловіком» Катерини. Та, здається, її справжнє кохання - все ще танці. У 2019 році вона стала членом ради Всеросійської федерації танцювального спорту та акробатичного рок-н-ролу.

Але Міріам Керпан Ізак, президент Всесвітньої конфедерації рок-н-ролу, сказала, що Катерина більше не пов’язана з групою. «Я не маю з нею жодного контакту», – сказала вона, додавши: «Вона більше не активна».

Інші жінки в житті путіна
Війна путіна також змусила інших дітей, пов’язаних з ним, відмовитися від громадської діяльності, яку вони люблять.

Єлизавета Володимирівна Кривоногіх, чиє по батькові свідчить, що вона дочка Володимира, — 19-річна дівчина, яка обігрує свій можливий зв’язок із путіним, щоб отримати десятки тисяч підписників у своєму акаунті в Instagram, наповненому її фотографіями, на яких вона «скромно» ховає своє обличчя. В інтерв’ю дівчина, більш відома як Луїза, зізнавалася, що дуже схожа на путіна, і сказала, що якщо президент стане перед нею, вона запитає його: «Чому?». Але війна привернула гнівну увагу, і її акаунт раптом зник.


Луїза — дочка 47-річної Світлани Кривоногіх, колишньої прибиральниці в Санкт-Петербурзі, яка через нібито стосунки з путіним перетворилася на великого гравця в сфері нерухомості, члена правління особистого банку путіна «Россия» та власника великої частки гірськолижного курорту Ігора, де вийшла заміж друга дочка пана Путіна Катерина.

У 2021 році оприлюднення Паперів Пандори (Pandora Papers) — мільйонів документів з офшорних фінансових компаній — і попереднє розслідування «Проекту», яке згодом було заборонено в росії, показали, що статки Світлани оцінювалися приблизно в 100 мільйонів євро, або близько 105 мільйонів доларів, також вона мала квартиру в Монако за 3,75 мільйона доларів.

Марія Певчих, керівник розслідувань Фонду боротьби з корупцією, російської некомерційної організації, заснованої російським опозиційним політиком Олексієм Навальним, впевнена, що в путіна є діти від коханок і що вони жили в розкоші за кордоном.

Вона звернула увагу на паперові сліди, які вказували на екстравагантні багатства для жінок та їхніх сімей, а також на майнові записи, які показують, що дочірня компанія «Газпрому» надала розкішні квартири в тому ж московському будинку матерям пані Кабаєвої та пані Кривоногіх.

22 квітня нинішня можлива коханка путіна — і, за деякими даними, його нова дружина, пані Кабаєва — з’явилися в москві на своєму щорічному «фестивалі Аліни», патріотичному гімнастичному заході. Член-консультант Національної медіа-групи, контрольованої могутнім олігархом Юрієм Ковальчуком, вона згуртувала підтримку вторгнення в Україну перед знаками «Z», які є символами війни пана путіна.

Швейцарські та міжнародні ЗМІ часто повідомляли як даність, що пані Кабаєва, яка проживала в Швейцарії, народила дитину путіну в клініці Сант’Анна поблизу Лугано в 2015 році, коли той зник на вісім днів. («Не відповідає дійсності», — сказав тоді речник кремля пєсков.)
Клініка Лугано, фойє якого вдень заповнене вагітними жінками, які розмовляють російською, відмовилися від коментарів. Повідомлення в російській газеті за 2019 рік про те, що пані Кабаєва народила близнюків, зникла з мережі.

Мешканці Лугано впевнені, що колись вона жила під посиленою охороною в скляній розкішній будівлі з видом на озеро в районі Парадізо в Лугано.

«Я знаю, що вона тут жила», – говорить Олена Уткіна, українка, яка працювала в салоні краси, що знаходиться кварталом нижче. Деякі настільки впевнені, що пані Кабаєва жила там, що намагалися вигнати її, поширюючи петицію з вимогою до Швейцарії «вжити заходів і возз’єднати Аліну «Єву Браун» Кабаєву з її «фюрером»».

Але швейцар у будівлі каже, що пропрацював там 10 років і ніколи не бачив нікого з таким прізвищем. Ніхто в кафе Колліна д’Оро, казково багатого району, популярного в російському анклаві, ніколи її не бачив. І діти, про які повідомлялося, ніколи не з’являлися публічно.

«Вони ніколи не були тут», - говорить Білл Айхнер, директор ексклюзивної американської школи в Швейцарії, на столі якого лежала заявка на нового російського учня, яку буде перевірено через зростаючий список санкцій.

Жоден із віруючих сусідньої Російської православної церкви не сказав, що коли-небудь бачив пані Кабаєву, а українські біженці говорять, що уникатимуть її, якщо побачать.

«Було б чудово, якби Швейцарія забрала її майно», – сказала 25-річна Катерина Чаплинська, яка втекла до Швейцарії разом зі своєю сестрою-підлітком після вторгнення росії в Україну. Деякі росіяни також говорять, що не хотіли б бачити пані Кабаєву. 34- річна Вікторія Буссі каже, що вона раніше підтримувала путіна, але тепер вважає його менш загадковим, більше звичайним військовим злочинцем.

«Він знищив репутацію росії», - каже вона.