Дефіцитна бронетехніка: Якою буде перша українська БМП

Днями Державне підприємство "Харківське конструкторське бюро імені Морозова" (ДК "ХКБМ"), яке входить до складу Держконцерну "Укроборонпром", презентувало макет і концепт першої вітчизняної бойової машини піхоти, яка отримала робочу назву БМП-У.

В чому цінність БМП

Взагалі, БМП, або бойові машини піхоти, – це окрема тема розвитку вітчизняної бронетехніки і окремий головний біль. Справа в тому, що Україна ніколи не виготовляла БМП, а усі радянські заводи з виготовлення цього виду бронетехніки знаходились на території сучасної Росії.

БМП – це броньована гусенична машина, що перевозить бійців та захищає їх, допомагає вести бойові дії спільно з танками.

В умовах клімату і ґрунтів Донбасу гусеничні БМП мають перевагу над колісними БТРами, особливо на пересічній місцевості, тому наразі є дуже затребуваними.

Однак, через недостатній бронезахист успадкованих від СРСР гусеничних машин, в перші роки війни Україна втратила майже всі БМП-2 (близько 300 одиниць), і змушена була вдатись до розконсервації запасів більш старших БМП-1, які також скоро почали закінчуватись (ті з них, які вдалося поставити на хід).

Тимчасовий вихід було знайдено за кордоном – закуповувати радянські БМП зі старих запасів країн колишнього Варшавського договору, які збереглися у досить пристойному стані. Таким чином у польської компанії Wtorplast була частково придбана, а частково відсуджена партія БМП-1 чеського виробництва.

Паралельно у 2018 році почали розробляти першу вітчизняну БМП нового покоління, яка має стати на озброєння української армії у 2020-х роках.

Якою буде БМП-У

Раніше уявлення про першу українську БМП базувалися на уривках з прес-релізів та коментарів.

Та днями начальник організаційно-аналітичного сектору ДП "ХКБМ" Сергій Стрімовський в інтерв'ю інформаційному агентству Міноборони розповів про все в деталях. Наскільки це можливо на даному етапі, звісно ж.

Основними відмінностями БМП-У від БМП-1 і БМП-2 стане наявність сучасного потужного дизельного двигуна до 734 кінських сил, автоматичної трансмісії, дистанційно керованого бойового модуля і кращого балістичного захисту. Це дозволить покращити показники рухливості, прохідності, вогневої потужності, захищеності БМП і безпеки особового складу усередині машини.

БМП-У матиме вищий рівень протимінного та балістичного захисту порівняно з нинішніми БМП. Конструкція корпусу дає змогу встановлювати керамічні панелі додаткової броні. Також захист водія-механіка і командира підвищиться за рахунок відсутності вікон, тоді як кругова система огляду здійснюватиметься за допомогою камер. Крім того, виходити можна буде не лише через верхні люки, але й через відділення десанту.

Екіпаж машини становитиме 3 особи (класична схема: механік-водій, навідник та командир), у десант можна буде брати до 8 бійців.

За габаритами БМП-У буде трохи більшою за БМП-2: довжина – майже 7,6 м, ширина по бортові екрани майже 3,4 м, висота – близько 2,9 м.

Бойова маса БМП-У з базовим рівнем захисту становитиме 25 тонн, а з додатковим захистом – до 30 тонн. При цьому максимальна швидкість сягатиме 70 км/год., а запас ходу – 600 км.

БМП-У також буде плаваюча і зможе долати перешкоди будь-якої глибини.

Устаткують машину автоматичною коробкою передач. Розробники стверджують, що досвід бойового застосування БТР-4Е "Буцефал" з автоматичною коробкою на Донбасі показав кращі ходові характеристики, ніж зразки з механічними коробками. До того ж навчитися водити такі машини легше і швидше.

Що стосується озброєння, то БМП-У оснастять 30-мм гарматою, кулеметом калібру 7,62-мм, 30-мм гранатометом і протитанковим ракетним комплексом (ПТРК) "Бар'єр" українського виробництва. У разі потреби можна буде встановити комплект озброєння стандарту НАТО.

Взагалі, нова БМП-У створюється за модульним принципом, а це дає можливість використання базової платформи для цілого сімейства гусеничних машин. Завдяки цьому, на базі БМП-У будуть створені командирська, командно-штабна, розвідувальна, медична, ремонтно-евакуаційна та інші машини.

Які перспективи

Відомо, що проект БМП-У реалізовується з власної ініціативи фахівців ДП "ХКБМ" і за кошти підприємства. Про розробку технічної документації було відомо ще два роки тому, однак справа до виробництва бодай одного дослідного зразку досі не дійшла.

На ДП "ХКБМ" не приховують, що чекають від Міноборони замовлення на дослідний зразок цієї техніки. Без цього далі рухатись буде проблематично.

Однак, попри дефіцит БМП у Збройних силах України і постійні скандали з закупками імпортного "металобрухту", в Міноборони не поспішають замовляти дослідний екземпляр і брати проект в розробку.

Разом з тим, конкуренти "Харківського конструкторського бюро імені Морозова" пропонують ще більш футуристичні варіанти.