У Черкасах пройшов традиційний турнір з греко-римської боротьби пам’яті Дмитра Лисуна

Днями у Черкасах у спорткомплексі “Будівельник” відбувся XI відкритий обласний турнір серед юнаків з греко-римської боротьби. Традиційно він присвячується пам’яті відомого черкащанина, майстра спорту з вільної боротьби – Дмитра Олександровича Лисуна. У змаганнях взяли участь 250 борців із 15 команд, що прибули із Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Київської та Черкаської областей, а також із міст Києва та, власне, Черкас. Дмитро Олександрович Лисун (нар. 17 жовтня 1955 р., с. Гірники Дубенського району Рівненської області – пом. 30 липня 2010 р., с. Плешкані) – український аграрій, громадсько-політичний діяч, заслужений працівник сільського господарства України. Майстер спорту СРСР з вільної боротьби (від 1979 р.). Вищу освіту здобув на факультеті автоматизації й електрифікації сільського господарства Української сільськогосподарської академії (1973 – 1978 рр., м. Київ). Працював у колгоспах на Рівненщині, на Кіровоградщині. У лютому 1981 р. одружився із Людмилою Іванівною Залоїло, і родина переїхала у село Плешкані на Золотоніщині. У міцній родині народилося двоє синів – Юрій та Андрій.  За кілька років Лисун очолив правління колгоспу «50-річчя Жовтня» (згодом КСГП «Плешканівське»). Одним із перших в Україні забезпечив реорганізацію господарства в приватне сільгосппідприємство («Плешкані») і став його директором (з перервами – до липня 2010 р.). ПСП «Плешкані» постійно перебувало в статусі аграрного лідера Черкащини. Від вересня 1998 до листопада 1999 р. очолював Золотоніську райдержадміністрацію, а від лютого 2005 до березня 2006 – обіймав посаду першого заступника Черкаської ОДА. Обирався депутатом Золотоніської районної та Черкаської обласних рад. Тричі поспіль висувався кандидатом у народні депутати України (1994, 1998, 2002 рр.). 30 липня 2010 року разом із працівниками господарства «Плешкані» кинувся гасити пожежу на сховищі люцернового сіна. Вогонь погасили, але серце господаря – не витримало. Привітати учасників прибули також дружина Дмитра Олександровича – Людмила Іванівна та обидва сини – Антон і Юрій. “Турнір пам’яті батька вирішили заснувати, бо батько сам любив спорт, був майстром спорту з вільної боротьби. Крім того, батько любив дітей, заохочував їх до спрорту. Я та брат теж займалися свого часу боротьбою. Нас з дитинства в родині навчали вести правильний, здоровий спосіб життя. Тому вирішили цим турніром продовжити справу Дмитра Олександровича, популяризувати спорт та здоров’я серед молоді”, – розповів про ідею і мету турніру Антон Лисун.

За його словами, цьогорічний турнір за складом учасників був надзвичайно сильним. В одній ваговій категорії брало участь по 14 чи 15 спортсменів. Як зазначив друг Дмитра Лисуна, ексміністр екології, народний депутат багатьох скликань Іван Заєць, турнір вразив його надзвичайною патріотичною атмосферою, по-родинному теплою і піднесеною водночас.

“Цей постійнодіючий турнір було засновано у не найкращі часи для українського спорту. І почав цю роботу сам Дмитро Лисун. Він як спортсмен, державницька і глибоко патріотична людина розумів, що спорт, особливо юнацький, треба підтримувати. Він виступив головним його натхненником і меценатом. І вже після його смерті в окремі роки турнір мав навіть міжнародний статус, бо до Черкас приїжджали спортсмени із Молдови, Білорусі. На жаль, через пандемію коронавірусу нині такі завдання було б складно реалізувати. Однак подібні змагання – це прекрасна нагода для учасників, тренерів набути досвіду, побачити власні слабкі і сильні сторони, відібрати кращих спортсменів. До слова, цьогорічний суддівський склад був надзвичайно кваліфікований і максимально об’єктивний. Тому коли я вітав учасників, то в першу чергу звернувся до тих, хто не став переможцем, адже поразки дають поштовх до розвитку, їх треба аналізувати, робити висновки і, не розчаровуючись, працювати над собою. Було надзвичайно приємно спостерігати за завзятістю, прагенням до перемоги наших юних козаків”, – поділився враженнями від спортивної події Іван Олександрович, наголосивши, що патріотичний тон турніру великою мірою задав директор Федерації греко-римської боротьби у м. Черкаси Анатолій Самоха.

Всі 11 років беруть участь у турнірі та займають призові місця вихованці Золотоніської ДЮСШ під керівництвом тренера Станіслава Власенка.

“Цей турнір відбувається за підтримки ПСП “Плешкані”. Дане підприємство постійно допомагає розвитку спорту Золотоніщини. У нас в ДЮСШ тренуються діти як із Золотоноші, так і з сіл ОТГ. І завжди Лисуни нас підтримують, зокрема фінансують поїздки по цьому виду спорту на різні змагання і турніри, що відбуваються повсій країні. А наші вихованці повертаються із нагородами”, – зазначив Станіслав Валерійович.

Отримали юні золотонісці відзнаки і в даному, XI-му обласному турнірі.

Так, срібним призером у ваговій категорії 85 кілограмів став спортсмен із Благодатного Микола Березняк. Трохи не вистачило досвіду Миколі у сутичці з борцем із Полтавщини. Потрібно зробити «роботу над помилками» та впевнено рухатись далі під керівництвом наставника Гаріка Алексаняна. У хлопця є великий потенціал. Нещодавно він став бронзовим призером Чемпіонату України в Києві.

Порадував на турнірі вихованець Федерації Святослав Малюк, який боровся в категорії 100 кілограмів. Впевнено долаючи суперників, Святослав закінчив змагання перемогою на туше без жодної поразки та став чемпіоном знакового турніру. Борець тренується з дев’яти  років. Наставник хлопця – тренер з греко-римьскої боротьби  Сергій Малюк, його батько.

Вихованець тренера Станіслава Власенка – Владислав Романюк – трішки поступився у півфінальній сутичці та став бронзовим призером у ваговій категорії 59 кілограмів.