Сценки з «ковідною» Козою та грошове заохочення: як щедрували на Чернігівщині

ЧEline

У ніч із 13 на 14 січня настає Старий Новий рік. Це неофіційне свято, але українці його люблять. На нього заведено щедрувати. У давнину це любили робити з Козою, в яку найчастіше переодягалися хлопці.
А як цьогоріч щедрували на Чернігівщині? Марія Шевченко У нашому літописному селищі Березна традиції шанують споконвіку. Цей рік не став винятком !
Березнянці – люди щедрі та привітні, тож завше раді як гостям, так і щедрувальникам!
Щедрували як діти, так і дорослі, попередньо об’єднавшись у групи та святково вдягнувшись, наприклад, замотавшись в українські хустки. Були щедрувальники, які ставили сценки з Козою та навіть «ковідною» Козою…
Працівники ЦКД Березнянської ТГ ходили із зіркою та співали традиційних щедрувальних пісень.
Чим пригощали люди? Хто чим багатий! Але з пустими руками не відпускали! Звісно, практикується й грошова подяка!
Я ж готувала пряники-конверти з сюрпризом…
Були пряники з Франком, із Грушевським, із Шевченком, із Лесею і навіть зі Сковородою, останніх небагато. Так і згадали відомих українських особистостей!

Ірина Синельник У Конятині ввечері 13 січня традиційно ходять щедрувальники. Дівчата й хлопці, іноді в національних костюмах, водять Козу. Раніше ходили щедрувати й дорослі. Зичать господарям щастя, здоров’я, добробуту. А вони, у свою чергу, дають гроші, солодощі, дорослим може бути алкоголь. На Василя, 14 січня, засівають. Кажуть, особливо добре, якщо першим до хати засівати прийде хлопець або дорослий чоловік. Засівальникам теж дають гроші. Зерно не прибирають упродовж дня, а потім віддають курям.
Нині мало щедрувальників і засівальників. Мама казала, що щедрувати приходив тільки один хлопчик. Батьки живуть віддалено від центру. Хоча раніше це не впливало на кількість щедрувальників і засівальників. Просто значно зменшилася кількість сільських жителів. Коли я ходила до школи, то там навчалися до 100 учнів, а нині – до 30.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У чернігівському музеї прикрасили ялинки, як у давнину
Марія Коробко
У Красилівці ходять щедрувальники увечері 13 числа. За свої щедрівки вони отримують цукерки та гроші. Сучасні вже співають щедрівки, старовинних не знають.

Ніна Терещенко До моєї оселі в Чернігові щедрувальників прийшло дуже багато, людей зо 30, може, більше. І малі, і дорослі. Моя онучка з подружкою-другокласницею пішли щедрувати о 17-й годині вечора. Такі діти були щасливі, що не можна й передати!
Бажали здоров’я, щастя в новому році й усього найкращого. Щоб 2022-й був найкращим з усіх років. І засівальники приходили. Сусід зайшов і ще четверо хлопчиків. А потім я вже пішла на роботу. Усім давала гроші – по 5, 10 чи 20 гривень, цукерки, мандаринки.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv