Що буде із «Вічним вогнем» у Дрогобичі та похованнями воїнів під ним

У Дрогобичі планують демонтувати меморіал слави «Кладовище радянських воїнів» («Вічний вогонь»). Офіційного рішення про це наразі немає, однак під час консультацій з громадськістю міська влада отримала понад десяток пропозицій стосовно того, що може з’явитися на місці монументу, а жителі міста здебільшого підтримують демонтаж.

У більшості звернень йдеться про те, щоб демонтувати «Вічний вогонь». Замість нього пропонують облаштувати або громадський простір, або місце пам’яті про борців за волю і незалежність, тобто щось, що однозначно не буде пов’язане зі славою Радянського Союзу. Це може бути з ухилом до Другої світової війни, але з розумінням того, що у війні брали участь українці у складі різних формувань, але вони воювали за незалежність України, а не за ідею Союзу, – розповідає у коментарі Galnet заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних та соціальних питань Андрій Ковч.

Є також і ті, хто критикує ідею демонтажу меморіалу, апелюючи до того, що ці дії не відповідають Закону «Про декомунізацію». Член президії дрогобицької міської організації «Ветерани України» Євгеній Виноградов у коментарі до матеріалу Galnet на цю ж тему свою позицію обґрунтовує тим, що на монументі немає комуністичної символіки.

На монументі є елементи радянської символіки, які стовідсотково підпадають під декомунізацію. Теоретично можна було б прибрати їх, залишити все решта і сказати, що все зробили. Але ми вважаємо, що у Дрогобичі не місце пам’ятним знакам радянській армії, армії загарбника, – каже заступник мера.

Окрім того, за переказами старожилів, на місці меморіалу колись було кладовище, де хоронили воїнів радянської армії. У зв’язку із цим до робіт на об’єкті залучатимуть спеціалістів, які займаються розшуком та перепохованням солдатів. Імовірно, звертатимуться по допомогу до комунального підприємства «Доля».

Якщо ми натрапимо на рештки, то однозначно їх належним чином ексгумуємо, покладемо в труни, проведемо необхідні експертизи. Зараз, до речі, «Доля» відбирає зразки ДНК знайдених і заносить їх у спеціальний банк, завдяки якому люди можуть розшукати своїх родичів. Усіх, кого там знайдемо, намагатимемося ідентифікувати, а також належно перепоховаємо за християнським обрядом. Про будь-яку наругу йтися не може, – пояснює Андрій Ковч.

Наступного тижня на засіданні оргкомітету почнуть опрацьовувати всі отримані звернення. Заступник мера сподівається, що рішення щодо демонтажу приймуть найближчим часом, а до кінця року обрахують вартість робіт.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.