У Львові відновили історичні двері на вулиці Гнатюка

UA: Cуспільне мовлення

У Львові відновили історичні двері на вулиці Гнатюка. В історичному центрі Львова з’явилися ще одні відреставровані дерев’яні двері. Тепер вони прикрашають будинок на вулиці Гнатюка, 13, повідомляє Бюро спадщини Львова.

Ці дерев’яні двері раніше були сильно понищені та зафарбовані графіті. Висота брами майже 5 м, а ширина понад 2 м. Це ускладнювало роботи із демонтажу та монтажу. Реставрувати двері розпочали ще до початку широкомасштабного вторгнення Росії.

"У процесі роботи відремонтували автентичні металеві механізми фіксації дверей, які рідко зустрічаються у львівських брамах. Конструкція дверей побудована таким чином, що може відкриватися окремо середня дверка для проходу людини, а також повністю ціла брама для заїзду транспорту. Раніше брама відкривалася повністю часто, про що свідчать металеві рейки усередині під’їзду будинку, по яких раніше завозили вагонеткою вугілля до внутрішнього двору, що обслуговував театр юного глядача", – розповіла архітектора "Бюро спадщини" Ярина Онуфів.

Стилістика брами поєднує в собі елементи різних стилів: бароко та гуцульської сецесії. Реставратори відновили втрачені різьблення декоративних елементів, зокрема, декоративний карниз, різьблений портал довкола дверей, а також накладну різьбу у вигляді квіткових орнаментів на центральній дверці. Також попрацювали над декоративними тягами з елементами орнаментики в стилі гуцульської сецесії.

До слова, у цьому будинку народився економіст і ліберальний мислитель Людвіг Фон Мізес. Вартість відновлення брами 108 тисяч гривень. З цієї суми місто оплатило 70%, відтак вклад мешканців у відновлення брами становив 32 400 грн свого внеску, зазначено у повідомленні. Така програма співфінансування діє у Львові з 2019 року.

Читайте також: У Львові можна подивитись на "півника з Бородянки"