В Одесской области выпустили на свободу краснокнижных филинов

В Одесской области экологи выпустили в дикую природу шесть краснокнижных филинов, которых вырастили в зоопарке. Об этом сообщает природоохранная организация Rewilding Ukraine. “У вересні 2021 року фахівці Rewilding Ukraine, Дунайського біосферного заповідника та Одеського зоопарку випустили у заповідній українській дельті Дунаю 6 молодих пугачів. Цей випуск став вже третім етапом програми реінтродукції цього дивовижного виду птахів у дику природу і найбільшим за всю історію програми. Як і минулого разу, на двох птахів надягли GPS-передавачі, які допомагають вченим відстежувати птахів.

“Наша мета – відновити популяцію пугачів у регіоні. Випустити у дику природу 20 пугачів до 2024 року. Як показує досвід попередніх випусків, якщо птахи обирають домівку на заповідній території – в Україні, Румунії або Молдові – у них є більше шансів вижити, – пояснив виконавчий директор Rewilding Ukraine Михайло Нестеренко. – Після випуску вся команда із хвилюванням стежить за пересуванням птахів, сподіваючись, що у них все буде добре, і вони зможуть знайти нову домівку у дельті Дунаю”. Популяція пугача зникла у Придунав’ї і значно зменшилася на інших територіях України внаслідок зникнення місць існування, цілеспрямованого знищення диких птахів у 60-ті роки ХХ століття, зіткнення з ЛЕП та інших причин. Це призвело до того, що останній раз пугача бачили в дельті Дунаю ще 10 років тому. Внаслідок порушення харчових ланцюгів і біологічного балансу почали страждати інші види тварин.

Програма повернення пугача у дельту Дунаю розпочалася після дослідження проведеного з використанням рекомендацій Міжнародного союзу охорони природи. Перший випуск птахів Rewilding Ukraine організував у 2019 році. Тоді у дику природу повернувся тільки один птах, що народився в Одеському зоопарку, фахівці якого мають великий досвід розведення пугачів в неволі. Наслідки його життєдіяльності свідчили про те, що птах успішно перезимував в українському Придунав’ї. Наступного року дельта Дунаю вітала вже трьох новачків. Відомо, що двоє з цих птахів оселилися у румунському заповіднику. Цього року пугачів випущено значно більше, і вчені сподіваються, що хоча б деякі з них залишаться на українській землі. “Пугач – єдиний представник свого роду у фауні України. Птах унікальний і спостерігати за ним дуже цікаво. Вони природні вороги щурів, які розвелися у прибережній частині дельти, і справжня зірка екологічного туризму. Птах занесений у Червону книгу України, і ми хочемо зробити його повноцінним мешканцем цих місць”, – наголосив Олександр Волошкевич, директор Дунайського біосферного заповідника. Загалом програма повернення пугачів в Придунав’я передбачає випуск 20 особин протягом 5 років. Нагадаємо, що випуски птахів, організовані командою та партнерами Rewilding Ukraine, є частиною масштабних ревайлдинг зусиль в цьому регіоні, які розпочалися на початку 2019 року за фінансової підтримки Програми «Ландшафти під загрозою»”, – сообщили в Rewilding Ukraine. Фото: Максима Яковлєва/Rewilding Ukraine