«Яку красу маємо зберегти»: на Полтавщині прибирали біля пам’ятки архітектури

UA: Cуспільне мовлення

У селі Білоцерківці Пирятинської громади влаштували прибирання у приміщенні колишньої школи. Будівлю понад 100 років тому спорудили за проєктом Опанаса Сластіона – українського маляра, графіка та архітектора. Про це повідомила кореспондентка Суспільного.

Приблизно 20 людей прибирали сміття усередині споруди, а ще випилювали гілля поблизу. Будівля нині у приватній власності, але її хочуть взяти на баланс громади, аби зберегти, розповів Суспільному начальник управління культури Пирятинської міськради Сергій Валоваженко.

За допомогою бензопили біля будівлі колишньої школи у селі Білоцерківці обпиляли кущі та дерева, а поруч – згребли листя.

"Сьогодні ми виїхали на суботник, толоку у школу, збудовану архітектором Сластіоном. Це 1911-й – 1912-й рік. Тобто цій будівлі більше 100 років", - каже завідувачка сектору туризму управління культури Пирятинської міської ради Олена Гуленко.

Опанас Сластіон – український маляр, графік та архітектор. Протягом 1910-го – 1916-го років він створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту. Усі навчальні заклади збудовані у стилі українського модерну. Ці будівлі мають шестикутні вікна, а цегляний декор на фасаді повторював візерунок української вишивки.

Дві із таких шкіл – у селі Білоцерківці. В одній нині жіночий монастир, а іншу споруду не використовують. Прибрати у приміщенні та біля нього зібралися два десятки людей.

"Я небайдужий до збереження історії свого рідного краю. Треба ж не тільки на словах любити свій рідний край, а й кріпити справами. Зносив дрова, допомагав вирубувати кущі, тепер вантажимо", - говорить житель Пирятина Валерій Квач.

Не працює школа приблизно 40 років. Її відвідувала і місцева жителька Надія Горова.

"У цій школі вчилися дітки початкових класів. А саме у цьому класі навчалися 1-й і 2-й класи. Класи були спарені. Нас учила одна вчителька. Дуже тяжко дивитися на це все, на ці розрухи, усе запустіння. Таке не було, усе було прибрано, повикошувано, дерев не було таких. А зараз такі наслідки", - говорить жителька села Білоцерківці Пирятинської громади Надія Горова.

"Ця школа розрахована на 100 учнів. Є окремо декілька навчальних класів, які вміщають по 30 учнів. Перегородку можна відкрити і буде величезна зала, де усі 100 учнів можуть поміститися разом", - каже завідувачка сектору туризму управління культури Пирятинської міської ради Олена Гуленко.

Прибирання ініціювали працівники управління культури Пирятинської міської ради. Споруду вони хочуть взяти на свій баланс, щоб зберегти, говорить начальник управління Сергій Валоваженко. Нині ж будівля – у приватній власності.

"Для початку ми зараз розчищуємо територію і прибираємо зовні та всередині. Так, як ми не є власниками, дуже складно зараз будувати якісь плани. Звісно, потрібно утеплювати, покращувати дах, але чи захоче власник, щоб місцева влада туди втручалася? Зараз усе відбувається на етапі уточнення прав власності. Сам власник перебуває за кордоном, тому зв‘язок трохи ускладнений", - пояснює начальник управління культури Пирятинської міської ради Сергій Валоваженко.

Власниця будівлі на дзвінки Суспільного не відповіла. Загалом же у Пирятинській громаді є три школи, які звели за проєктом Опанаса Сластіона. Усі вони занесені до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення.

"Серце радіє, коли відкриваємо для себе такий цікавий об’єкт. Він відкрився після того, як ми зрізали дерева. Починаємо розуміти, яку красу маємо зберегти і передати майбутнім поколінням", - каже житель Пирятина Валерій Квач.