Реставрація архітектурної пам’ятки у Полтаві: які роботи нині тривають

Зміст

Над відновленням живопису працюють художники-реставратори з Києва Сергій та Павло Баяндіни. Перед початком роботи вони вивчали архівні матеріали, відвідували бібліотеки та архіви, досліджували ескіз художника, який розписував зал урочистостей. Окрім цього, знайшли інформації про реставрацію 1960-х та 1990-х років і вже з цими напрацюваннями змогли проаналізувати якість живопису та всі події, які відбувалися з цим приміщенням.

Сергій Баяндін говорить, що перш за все вони планують відновити початковий живопис 1905 року. Вивчаючи історію пам’ятки, реставратори виявили, що під час реставрації 1992-1995 років припустилися серйозних помилок у композиції й тональності. Це планують виправити.

Розділити етапи роботи над об’єктом складно, все відбувається одночасно. Реставратори працюють над ескізами, видаляють стару штукатурку та наносять нову. Завершальним етапом цієї клопіткої праці буде реставрація та відтворення розписів.

Сергій Баяндін розповів про технологію перенесення малюнку орнаменту. У межах неї спочатку відмальовують картон (малюнок в натуральний розмір). Далі його проколюють по контуру орнаменту (це називається припарох). Картон кріплять до стіни малярною стрічкою й переводять малюнок за допомогою перетертого вугілля. Це дає можливість не наводити олівцем контур, а вугілля можна легко стерти ганчіркою. Завдяки цьому воно не змішується з фарбами.

Окрім складних реставраційних етапів, під час роботи виявляють чимало недоліків, які ускладнюють роботу:

«Ми не очікували, що тут така аварійна ситуація. Загалом живопис цілий, хоча, звичайно, були тріщини. Наприклад, тріщина на стіні, де зараз знаходиться картина “Вибори полтавського полковника Мартина Пушкаря” була ще з 1992 року. Тоді Тоцький вирішив не клеїти картину на пошкоджену стіну. Картину було написано на полотні та змонтовано на стіну на підрамнику. Картину було вирішено не знімати через небезпеку пошкодження підрамника який може не витримати демонтажа».

Майстри розповіли ЗМІСТу про мистецтво реставрації, особливості роботи в інтер’єрах краєзнавчого музею у Полтаві та цікаві знахідки. Детальніше за посиланням.