"Це - розстріл": полтавський краєзнавець про порятунок євреїв у часи Другої світової війни

UA: Cуспільне мовлення

Під час Другої світової війни євреїв переслідували та масово убивали. Не вийнятком стали і ті, хто проживав у Полтаві. Більше про це читайте у матеріалі Суспільного до Дня пам’яті українців, які рятували євреїв.

За переписом населення 1939-го року у Полтаві було близько 9 900 євреїв. Про це Суспільному повідомляв краєзнавець Леонід Булава.

Найбільше розстрілів у Полтаві було у місцевості, яку нині називають Пушкарівським яром, розповідав історик Олег Скирда.

" У Полтаві за весь період окупації було розстріляно близько 8 тисяч мирних жителів, а саме масово розстрілювали на території колишніх артскладів. Наприкінці листопада 1941-го року за декілька днів було розстріляно близько 3 тисяч людей", – говорить історик.

Українці намагалися врятувати євреїв, переховуючи їх. Вберігали від смерті їх і у Полтаві. Але документи про це знайти складно, додає краєзнавець Іцхак Констянтинов.

" Я дивився архівні дані в педагогічному інституті (нині Полтавський педагогічний університет – ред.), так само працював з архівами в СБУ. Такі дані є, але їх небагато. Проте це не означає, що всі випадки зафіксовані документами. По Полтаві таких підтверджених випадків я не знаю. Але вони точно були. Є нащадки врятованих євреїв, які шукають тут нащадків тих, хто рятував і переховував. Я особисто знаю подібну історію, але в Польщі. Дружина мого брата продовжує надсилати правнукам поляків допомогу", – зазначив краєзнавець.

Коли німецькі війська зайшли до Полтави, списки євреїв, які проживали у місті, їм надала радянська влада, розповідає Іцхак Констянтинов.

" І це ж смерть. Це - розстріл. Якщо знаходили євреїв, розстрілювали на місці усіх. І тих, хто переховував, також. Тому вибір у людей був дуже складним", – додає фахівець.

День пам’яті українців, які рятували від переслідувань євреїв під час Другої світової війни, потрібно відзначати. Але це не свято, а вшановування сміливості цих людей, зазначив краєзнавець.

" Треба розуміти, що це не носило масовий характер. Так, випадків таких було багато, коли рятували євреїв, але часто був складний вибір. На вагах було їх життя і життя їх дітей. Плюс вибір був складний, можна ж сховати партизана, чи якогось співробітника НКВС (Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР – ред.), а можна євреїв", – каже Іцхак Констянтинов.

За його словами, певна кількість історій про врятування або переховування евреїв українцями відомі. Однак, зазначає фахівець, їх може бути більше, бо частина історій невідома на загал.

Що відомо: День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни відзначають щороку 14 травня. Відповідну постанову ухвалила Верховна Рада. Читайте також:

"Забрали в душогубку": під час німецької окупації у Полтаві розстріляли до 30 тисяч людей