Результати телефонного опитування суспільно-політичного настрою населення України

Упродовж 27 травня — 1 червня 2021 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів усеукраїнське опитування громадської думки. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів) з квотним відбором опитано 2000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України. До вибірки не включаються території, які тимчасово не контролюються владою України – АР Крим, окремі райони Донецької та Луганської областей.

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українською владою.

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.

Оцінка економічної ситуації в Україні

Більшість респондентів – 54,4% – вважають, що за останні 2 роки фінансове становище їхньої родини погіршилося. Про покращення говорять 11,3% респондентів, а 33,6% стверджують, що нічого не змінилося за цей період.

Як змінилось Ваше фінансове (матеріальне) становище Вашої родини за останні два роки? 9 з 10 респондентів за останній рік зіштовхувалися з підвищенням тарифів на комунальні послуги (91,5%) і зі зростанням цін на основні харчові продукти (90,6%). Разом з цим, зі зниженням зарплат або пенсій зіштовхувалися 35,4% респондентів, а з повною чи частковою втратою місця роботи – 31,9%.

З якими із перерахованих економічних труднощів Ви або Ваша сім’я зіткнулися протягом останнього року? Разом з цим, респондентам ставилося запитання, що, на їхню думку, є головною причиною економічної кризи в Україні і пропонувалося обрати з 4 варіантів. Найбільше респондентів – 42,9% – вважають основною причиною високий рівень корупції. Трохи менше респондентів (33,8%) пояснюють кризу некомпетентністю влади. Значно менше респондентів причинами вважають війну на Сході України (10,6%) і пандемію коронавірусу (8,3%). Рейтинг кандидатів на виборах Президента України

В Таблиці 1 наводиться рейтинг кандидатів на виборах Президента у першому турі, якби у виборах брали участь зазначені кандидати. До тих пір, поки не пройшла реєстрація партій і кандидатів, будь-який список претендентів має право на існування. Тим часом, рейтинг того чи іншого кандидата залежить від того, скільки в списку кандидатів з того ж електорального поля – чим їх більше, тим менше рейтинг кожного з кандидатів. Тому зараз, до реєстрації списків кандидатів/партій, усі отримані дані про рейтинги умовні і залежать від списку, запропонованого респондентам. У поточному опитуванні моделювалася ситуація, за якої у президентських виборах брали би участь зазначені в Таблиці 1 кандидати (а в парламентських виборах – зазначені в Таблиці 2).

Відносно найбільшу підтримку має В. Зеленський: у разі участі у виборах зазначених у списку кандидатів чинний Президент отримав би 21,8% серед усіх респондентів, що становить 27,3% серед тих, хто збирається голосувати і визначився з вибором. На другому місці – П. Порошенко, за якого проголосували б 11,7% серед усіх респондентів і 14,6% серед тих, хто визначився з вибором. На третьому місці – Ю. Тимошенко з показниками, відповідно, 9,5% і 11,9%. Четверте місце ділять з приблизно однаковою підтримкою І. Смешко (7,6% і 9,5%) та Ю. Бойко (7,3% і 9,2%). Інші кандидати мають нижчу підтримку. При цьому, респондентам також ставилося запитання, чи підтримують вони балотування В. Зеленського на другий термін. У цілому, 37% респондентів підтримують балотування на другий термін, не підтримують – 54,5%.

Чи підтримуєте Ви, щоб Володимир Зеленський балотувався на свій другий президентський термін на виборах в 2024 році? Рейтинг партій на виборах до Верховної Ради України

В Таблиці 2 наводиться рейтинг партій на парламентських виборах, якби у виборах брали участь зазначені політичні сили.

За результатами опитування одразу три партії мають підтримку в межах статистичної похибки, тому формально ми не можемо однозначно визначити, яка політична сила очолює рейтинг і можемо говорити, що є три партії, які мають приблизно однакову підтримку і лідирують на виборах. Цими партіями є «Слуга народу» (15,3% серед усіх респондентів і 17,7% серед тих, хто визначився), «ЄС» (відповідно, 13,3% і 15,4%) та «ОПЗЖ» (12,8% і 14,7%). Наближена до цих лідерів партія «Батьківщина» з показниками 12,1% і 13,9% (причому, рейтинг цієї партії в межах похибки відрізняється від рейтингу партії «ЄС» і «ОПЗЖ», але у випадку порівняння з «Слугою народу» остання має статистично значущо вищу підтримку).

Крім цих політичних сил, набирають не менше 5% такі партії, як «Сила і честь» (відповідно, 6,9% і 8%), «Українська стратегія Гройсмана» (5,1% і 5,8%) і РПЛ (4,4% і 5%). Мінімально відстають від прохідного бар’єру партії «Наші» (4% і 4,6%) та «Партія Шарія» (3,9% і 4,5%). Інші партії мають нижчу підтримку.