Чи варто відмовлятися від перенесення вихідних та робочих днів в Україні: коментує експертка

Що передбачає законопроєкт

Я не думаю, що цей законопроект буде розглянуто найближчим часом і що по ньому бути прийняте рішення. За півтора роки життя в умовах пандемії мені здається, що вже всі навчилися будувати свій робочий час більш-менш гнучко. Тому дещо дивно, коли виникає такий законопроєкт.

Це дуже короткий законопроєкт, у якому буквально два речення, які характеризують його зміст. Пропонується внести правки до статті 67 Кодексу законів про працю, яка встановлює вихідні і святкові дні. Пропонується вилучити частину, яка переносить вихідний день на будній день, якщо свято потрапляє на  вихідний день, тобто на суботу чи неділю, а також частину, яка передбачає, що уряд може видавати рекомендації про згрупування святкових і несвяткових днів. Тобто насправді законопроєкт дуже короткий, але пояснювальна записка до цього законопроєкту написана досить пафосно, мовляв це начебто мусить наблизити нас до законодавства розвинутих країн, зокрема ЄС.

Чи можливий перерозподіл вихідних протягом року

В Україні є свята, які не можна перенести. Наприклад, у червні буде Трійця та День Конституції, які не можна перенести на інший день. Це саме стосується Різдва, Нового року, Великодня тощо. Очевидно, що календар свят зроблений не для того, щоб врівноважити розподіл робочого часу. Щось склалося історично, щось вирішили ситуативно, а є і релігійні свята.

Наприклад, спочатку ми святкуємо Католицьке Різдво, потім Новий рік та Православне Різдво. Звичайно, це когось може турбувати. Але наразі є багато можливостей, і якщо вам треба працювати, то ви можете працювати і у вихідний.  Крім того, уряд видає рекомендацію про перенесення вихідних днів та відпрацювання, але це не є обов'язковим до виконання. Це все вирішується на рівні виробничої одиниці, тому є певна гнучкість. Зокрема в Європі взагалі різдвяні свята є як канікули. І ці кількаденні вихідні не заважають працювати.

Зазначимо, цього місяця планується два триденних вікенди через перенесення вихідних на свято Трійці та День Конституції України.