Правозахисники закликають нардепів відхилити законопроект про зміни до законів про волонтерську діяльність

ITTA

Київ. 11 жовтня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Правозахисні організації закликають народних депутатів відхилити урядовий законопроект про зміни до законів про підтримку волонтерської діяльності (№4521).

"Уже сьогодні… ми направимо офіційний лист голові Верховної Ради…, щоб протидіяти ухваленню законопроекту №4521", – повідомила юрист Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) Наталія Повтарь на прес-конференції в понеділок.

За словами Повтарь, проти ухвалення законопроекту виступають 79 правозахисних та громадських організацій.

Як зазначила координатор проекту "Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України" ЦЕДЕМ Анна Ісічко, урядовий законопроект не є демократичним і створює дискримінаційні умови для роботи волонтерів й іноземних, й українських.

"У ньому містяться ті положення, які наділяють Міністерство соціальної політики невластивими йому функціями і в разі ухвалення цього законопроекту призведуть до бюрократизації всіх процесів, які пов’язані із забезпеченням волонтерської діяльності", – вважає Ісічко.

Вона пояснила, що на сьогодні існує повідомний характер про намір залучати волонтерів – "організація, яка планує працювати з волонтерами, має повідомити Міністерству соціальної політики". Ісічко зазначила, що законопроект передбачає видачу дозволів організаціям на роботу з волонтерами.

"Щоб залучити міжнародного волонтера треба зібрати величезну купу паперів. А потім очікувати, коли дадуть дозвіл СБУ, Національна поліція та Мінсоцполітики. Таке враження, що міжнародний волонтер – якась небезпечна терористична особа…", – зазначив керівник Програми розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД) Максим Лациба.

Він також повідомив, що законопроект УНЦПД не підтримує, як це зазначається в пояснювальній записці до документа.

"Це не відповідає дійсності… відбувалися консультації, до яких наша організація залучалася. І на консультації виносили зовсім інший текст законопроекту… Ми його не узгоджували, ми дали свої критичні зауваження, офіційно листом відправили і попросили надати текст законопроекту після консультацій. На жаль, нам ніхто цей текст уже не надав… і без нашого відома неправомірно написали, що нібито наша організація підтримує цей законопроект… УНЦПД критично проти законопроекту №4521 і вважаємо, що цей законопроект загалом – атака на волонтерський рух України", – сказав Лациба.

За його словами, необхідно підготувати новий законопроект з урахуванням пропозицій волонтерських організацій.

"Я закликаю міністра соціальної політики Марину Лазебну та прем’єр-міністра цей законопроект забрати, провести широкі консультації із залученням волонтерських організацій, міжнародних проектів технічної допомоги, міжнародних волонтерських ініціатив, і після цих консультацій підготувати тонкий, чіткий законодавчий інструмент", – сказав Лациба.

Законопроект №4521 "Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки волонтерської діяльності" був зареєстрований у Верховній Раді 18 грудня 2020 року і включений до порядку денного сесії.