У Сумах уклали договори з патронатними вихователями

Панорама

Станом на сьогодні у Сумській міській територіальній громаді з 2018 року функціонує чотири сім’ї патронатних вихователів: Анатолій РЯБОВ та його добровільний помічник Надія РЯБОВА, Віолетта БЕРШОВА та її добровільний помічник Юрій БЕРШОВ, Ольга КОКОВІНА та її добровільний помічник Леонід КРИВОНОС, Олена КОНОВАЛОВА та її добровільний помічник Геннадій КОНОВАЛОВ.

Під час зустрічі з очільником Сум було підписано додаткові угоди до договорів від 13 грудня 2018 між міським головою та чотирма патронатними вихователями (у зв’язку з прийняттям нової постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року № 893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною) та договір про умови запровадження та організацію надання сім’єю патронатного вихователя послуги з патронату над дитиною з патронатним вихователем Альоною ВАСИЛЬЄВОЮ та її добровільним помічником Валерієм ВАСИЛЬЄВИМ.

Відповідно до чинного законодавства строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. У всіх сім’ях строк перебування дітей продовжено до 6 місяців у зв’язку із невиконанням або неналежним виконанням батьками батьківських обов’язків, відсутністю житла, коштів на утримання дітей.

За три роки у сім’ях патронатних вихователів перебувало 19 дітей. Лише одну дитину було повернуто біологічним батькам. Інших дітей було влаштовано до сімейних форм виховання та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей області та КПН СОР «Сумський обласний спеціалізований будинок дитини». Відносно батьків 13 дітей було подано позови щодо позбавлення батьків батьківських прав або відібрання без позбавлення батьків батьківських прав. Відносно 12 дітей позови задоволено. Залишається проблемним питання щодо строку розгляду справ у суді. Лише одну справу розглянуто протягом чотирьох місяців. По всім іншим процес триває від 6 місяців до 2 років. Це унеможливлює влаштування дітей із сімей патронатних вихователів у сімейні форми виховання.

Із сімей патронатних вихователів усиновлено двох дітей, ще трьох дітей, які перебували в патронаті, усиновлено з державних закладів, відносно двох триває процес усиновлення. П’ятеро влаштовано до дитячих будинків сімейного типу міста Суми, одну дитину під опіку. Двох дітей буде влаштовано до прийомної сім’ї на початку 2022 року.

Начальник управління «Служба у справах дітей» Валерія ПОДОПРИГОРА сказала, що розмір грошового забезпечення патронатного вихователя становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, станом на 1 січня 2022 року це буде 11 965 грн. Соціальна допомога на дитину становить два з половиною прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку на місяць (з 1 січня 2022 року – 2100 грн. (5 250 грн) та 2618 грн (6 545 грн). Фінансування послуги з надання патронату над дітьми здійснюється з державного бюджету (до 2027 року). Вона зазначила, що усім дітям, відповідно до віку, надається комплекс освітніх послуг, стаціонарна та амбулаторна допомога закладами охорони здоров’я з урахуванням інтересів кожної дитини. Патронатні вихователі витрачають кошти на придбання одягу для дітей, лікування, харчування, оздоровлення, оплату за харчування у дошкільному закладі, відвідування різноманітних розважальних комплексів тощо.

Міський голова Олександр Лисенко подякував патронатним вихователям та їх помічникам за надважливу роботу та сказав, що міська влада продовжуватиме свою роботу в напрямку підтримки таких сімей: «Це, справді, вчинок людей, які мають велике серце, щиру душу та сповнені любові до дітей. Це ті, хто прагнуть допомогти діткам, поділитися своїм добром та зцілити дитячі серця. Я дякую вам за це. А ми зі свого боку разом із депутатським корпусом будемо продовжувати допомагати вам у цій справі».

Управлінням «Служба у справах дітей» Сумської міської ради планується подальше влаштування дітей, які потрапили у складні життєві обставини, у сім’ї патронатних вихователів із метою надання батькам можливості переосмислити своє ставлення до виконання своїх батьківських обов’язків, та забезпечення права кожної дитини на виховання в біологічній родині.

У 2022 році, відповідно до плану розвитку патронату над дитиною, у Сумській громаді заплановано збільшення кількості сімей патронатних вихователів до восьми родин. У січні 2022 року кожній сім’ї (їх наразі п’ять) патронатного вихователя з бюджету Сумської громади буде виплачено поворотну фінансову допомогу у розмірі 11 795 гривень (резервні кошти) для своєчасного забезпечення догляду, виховання та реабілітації дитини (потреб дитини), влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, до моменту отримання державної соціальної допомоги.

Станом на кінець грудня поточного року в сім’ях патронатних вихователів виховується чотири дитини: одна має статус, позбавленої батьківського піклування та три дитини, які потрапили у складні життєві обставини.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.