Витік документів з Кремля: як Росія взяла Трампа на гачок

Скандальний зв'язок експрезидента США Дональда Трампа з Кремлем. Нові докази роботи ботів і впливу на американські вибори. У питанні розбирався Парламент.UA.

Черговий компромат на Кремль: чи був Дональд Трамп агентом Москви?

Днями в газеті The Guardian з'явилася інформація про витік сенсаційних документів з Кремля. За словами видання, отримані документи показують, що Володимир Путін особисто санкціонував операцію щодо проведення "активних заходів" з метою підтримки Дональда Трампа на президентських виборах 2016 року. Схвалення запропонованої стратегії, за інформацією видання, сталося під час закритого засідання Ради національної безпеки Росії 22 січня 2016 року.

Згідно з опублікованими в статті витягів з документів, Дональд Трамп характеризується як "психічно нестабільна, імпульсивна, неврівноважена людина з комплексом неповноцінності", а тому необхідно "всіма силами сприяти його обранню на посаду президента США". При цьому з наведених уривків випливає, що кремлівські стратеги не вірили в можливість обрання Трампа президентом, і сприймали його підтримку як оптимальну тактику по підриву легітимності системи як такої і створення труднощів для майбутнього президентства Гілларі Клінтон.

Зокрема, автори доповіді пропонують спровокувати "виникнення соціально-політичної кризи в США" і пропонують впливати на інформаційну повістку в напрямку "делегітимізації в суспільній свідомості державної системи і майбутнього обраного президента". У Кремлі, своєю чергою, вже назвали публікацію неправдою і "зразком класичного фейку".

Нові докази втручання росіян у вибори в США

Незважаючи на удаваний сенсаційний характер витоку, опублікована в The Guardian інформація, по суті, лише підтверджує раніше відомі факти. Так, висновки першого обвинувального висновку спецпрокурора США Роберта Мюллера на адресу 13 росіян, звинувачених у втручанні в вибори 2016 року, повністю збігаються з даними витоку. Згідно з висновком, обвинувачені вели кампанії в підтримку Дональда Трампа і щодо підриву іміджу демократичного кандидата Гілларі Клінтон в соціальних мережах і за їхніми межами, використовуючи вкрадені персональні дані американських громадян для створення рахунків і профілів в Інстаграмі, Твіттері, Youtube і Фейсбуці. Вело цю роботу "Агентство інтернет-досліджень", відоме як "фабрика тролів", базується у Санкт-Петербурзі. З використанням викрадених даних створювалися сервери, сторінки в соцмережах, групи і приватні мережі, віртуальні "гаманці", і навіть купувалися водійські посвідчення.

При цьому, коли проводиться операція подібного рівня, абсолютно зрозуміло, що попередньо вона повинна була бути кимось запропонована і потім схвалена на найвищому рівні. Таким чином, нічого принципово нового цей витік не повідомляє, і є скоріше передмовою до вже відомих висновків. До слова, ще в 2017 році російський журналіст, експерт інституту Кеннона в Вашингтоні Сергій Пархоменко поділився інсайдом, повідомивши, що російські політики не розраховували на перемогу Трампа, однак, втручаючись в американські вибори, намагалися максимально нашкодити Гілларі Клінтон.

Метою кремлівського втручання було максимальне внесення хаосу в виборний процес, створення всіляких скандалів, покликаних підірвати легітимність Клінтон. Таким чином, Кремль розраховував, що навіть в разі її перемоги нова адміністрація Білого дому буде зайнята виправданнями у відповідь на різні звинувачення і розслідування. В результаті, намагаючись врегулювати хаос, США будуть зайняті своїми внутрішніми проблемами, і не стануть заважати Путіну нарощувати свій вплив в Європі, - пояснив публіцист.

У свою перемогу на виборах 2016 роки не вірив і сам Дональд Трамп, заздалегідь заявляючи, що результати будуть сфальсифіковані, і відмовляючись їх прийняти ще за 3 тижні до голосування. Чи варто говорити, що після перемоги на виборах його позиція різко змінилася.

Скандал до передвиборчої активності Трампа

Таким чином, оприлюднені документи повністю підтверджують раніше відому інформацію, незалежно від того, наскільки точні окремі їхні деталі. Невідомо також, коли саме і на якій стадії стався витік документів. Зрозуміло, що довіряти даним газети на цей рахунок не можна, бо мова явно йде про високопоставлене джерело західних спецслужб в Москві. Відповідно, терміни і рівень отриманих документів могли бути змінені з метою захистити справжнє джерело інформації. Не можна виключати і того факту, що оприлюднені доповіді або їхні частини були відомі американським спецслужбам ще в 2016 році, і навіть могли стати відправною точкою розслідування Мюллера.

У цьому випадку приводом для публікації документів саме зараз могла стати передвиборча активність Трампа, яка тільки розпочалася. Цю версію підтверджує і те, що одночасно з витоком The Guardian CNN опублікувало матеріал про те, що експрезидент планував здійснити переворот після поразки на виборах, базуючись на передчуттях голови Об'єднаного комітету начальників штабів Збройних сил США Марка Міллі. Нагадаємо, що Дональд Трамп дійсно дуже хотів "перевернути" результати виборів, проте вважав за краще робити це чужими руками, домагаючись бажаного від своїх прихильників, що в підсумку закінчилося крахом.

Компромат на Трампа

Однак незалежно від чергових передвиборчих перипетій в Сполучених Штатах, оприлюднені документи знову піднімають питання, які не вщухають останні 5 років: чи був Трамп агентом Кремля? The Guardian стверджує, що у Москви був компромат на колишнього президента, посилаючись на відсилання в отриманій доповіді на "деякі події, що мали місце під час перебування його на території РФ". Ще в 2017 році в американському медіапросторі спливла архівна стаття від 1988 року про візит Дональда Трампа в Радянський Союз в 1987 році. Відповідно до матеріалів статті, цей візит організував особисто посол СРСР в США Юрій Дубінін і ВАО "Інтурист". Під час самої поїздки Трамп зустрівся з високопоставленими членами Полютбюро незважаючи на те, що в той час в Росії у повну міру діяла радянська система, і жодна подібна зустріч очевидно не могла відбутися без санкції КДБ.

Це дало російському опозиційному політикові Володимиру Мілову припустити, що російські спецслужби "щільно" ведуть "Трампа ось уже понад тридцять років, і тека компромату, наявна у них на нього, напевно містить багато, багато томів". При цьому Трамп дійсно всіма правдами і неправдами намагався вигородити Володимира Путіна, захищаючи його від усіх звинувачень, а російські військові аналітики, не соромлячись, хвалили колишнього американського президента за вчинки в інтересах Москви.

Проте, з поведінки Дональда Трампа несхоже, що причиною його дій є компромат. Колишній президент не раз відчував щире захоплення Путіним і виявляв воістину фанатичну довірливість кремлівському лідеру. З огляду на, що Трампу вкрай важко вдається стримувати свої емоції, важко запідозрити, що його ставлення було награним. Навпаки, складалося відчуття, що ексглаві Білого дому важко було стриматися і не продемонструвати свою симпатію до Путіна, навіть на шкоду власним інтересам.

Складається враження, що ставлення Трампа до Росії являє собою складну суміш старих фінансових зв'язків, подяки, залежності, щирого захоплення авторитарним стилем російського лідера, впливу тих членів його команди, які мали доведені зв'язки з Кремлем і т.д. Звичайно, ця суміш не виникла на рівному місці, більш того, немає сумніву, що вона довго і планомірно зрощувалася на самих різних рівнях, включаючи бізнес, спецслужби і політику.

Трамп: лояльний президент чи агент Кремля

При всьому при цьому вкрай сумнівно, що Дональд Трамп був агентом в традиційному сенсі цього слова, тобто свідомо працював на Кремль. Тим більше важко уявити, що він міг підписати якусь розписку про співпрацю - витік подібного документа спричинив б нищівні наслідки для Росії, оскільки такого рівня втручання в її внутрішні справи Сполучені Штати ніколи б не пробачили. Проте, при всіх зусиллях і безлічі джерел Роберт Мюллер не зміг довести наявність змови.

Однак проблема криється в тому, що вплив Кремля на іноземних політиків в принципі не варто оцінювати за традиційними лекалами роботи спецслужб при всій схожості їх методів. "Звичайні" шпигунство і вербування, при всьому різноманітті спрямованих на них ресурсів, не мають особливого значення для російської політичної верхівки. Так, операції спецслужб здійснюються досить незграбно, а певні успіхи на ниві розвідки з лишком нівелюються продажністю російських чиновників, корупційними схемами, сливами інформації, загальною деградацією системи і відсутністю "еліт", які грабують країну, навіть із зачатками патріотизму.

Дональд Трамп (фото: Evan Vucci / AP)

Але на рівні "серйозної політики", де вирішуються реальні справи і на практиці зачіпаються фінансові інтереси керівної верхівки, Росія все ще здатна діяти ефективно. Випадок Дональда Трампа, схоже, є приклад подібної ефективності, що полягає в поступовому, тонкому, часто непомітному для самої людини вирощуванні її лояльності. Це плекання важко відстежити, йому деколи неможливо дати правову кваліфікацію, і воно практично завжди базується на тому, що політик - "жертва" сам схильний ставити свої особисті інтереси вище інтересів країни.

Все перераховане цілком справедливо і для Європи, і для України. Практика показує, що арешти за держзраду і шпигунство завжди стосуються лише фігурантів "низького" рівня, тоді як в світі "великої політики" такі ж по суті своїй речі можуть іменуватися лише "інтригами", "домовленостями", " угодами" і так далі.

Очевидно, що і США, і інші країни зіткнулися з необхідністю вибудувати механізм чіткого визначення "червоних ліній" в першу чергу у своїй внутрішній політиці, який запобіг би зловживання владою і можливостями у своїх інтересах. У Сполучених Штатах такий механізм, що існував на рівні неписаних традицій, дав серйозний збій, а в деяких країнах його ще належить збудувати. Але очевидно, що без нього іноземці будуть і далі намагатися використовувати особисті інтереси політиків у власних інтересах.