Втеча Гані з Афганістану зірвала угоду з талібами про політичний перехід і про контроль над Кабулом

Рішення Ашрафа Гані, який обіймав посаду президента Афганістану, покинути країну під час наступу "Талібану" зірвало укладення угоди з членами цього руху, заявив спецпредставник США Залмай Халілзад.

В інтерв'ю виданню Financial Times Халілзад зазначив, що від'їзд Гані призвів до "зриву останньої хвилини укладення угоди з "Талібаном", націленої на те, щоб не допустити потрапляння Кабула в руки ісламістів, і на те, щоб розпочати переговори про політичний перехідний процес".

Він зазначив, що США "навіть у самому кінці мали угоду з талібами про те, що вони не входитимуть у Кабул", але рішення Гані покинути Афганістан призвело до вакууму у сфері безпеки, через що таліби увійшли в Кабул того самого дня, а згодом викликало "хаотичну евакуацію цивільних осіб і військових та поклало кінець переговорам у Досі".

"Після того, як Гані втік, виникли питання, пов'язані із законом та правопорядком... Таліби запитали: "Ви нестимете відповідальність за безпеку Кабула тепер?"... А що сталося потім, ви самі знаєте. Ми не мали наміру брати цю відповідальність", - додав американський спецпредставник.

За його словами, "США не несуть відповідальність за те, що вони (афганський уряд і таліби - ІФ) не вели переговори або що одна зі сторін вийшла".

Президент США Джо Байден 31 серпня офіційно оголосив про завершення 20-річної присутності Сполучених Штатів та їхніх союзників з НАТО в Афганістані.

Бойовики руху "Талібан" у липні-серпні захопили одну за одною майже всі провінції Афганістану і 15 серпня увійшли в Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані та багато членів його уряду втекли з країни.