У Бердичеві вшанували пам’ять тисяч безвинних жертв Голокосту. Фото

Щороку у вересні бердичівляни традиційно збираються на місці, яке стало символом болю, сліз та тисяч смертей невинно убієнних людей, яких піддали знищенню лише за приналежність до єврейської національності. І дорослі, і діти – усі стали жертвами каральної політики нацистів, котрі відчували свою перевагу над іншими націями.

Вересень 1941-го став останнім роком життя для десятків тисяч людей, які жили звичайним людським життям: працювали, виховували дітей, навчалися, любили, раділи і будували плани на майбутнє. Та не судилося, бо жорстокий режим одних забрав життя інших.

Бердичівська трагедія стала першим масовим геноцидом єврейського населення, здійсненим гітлерівцями в Європі і Радянському Союзі. За 2,5 роки нацистської окупації у Бердичеві було знищено 38,5 тисяч осіб, з яких майже 30 тисяч – євреї.

Сотні представників різних національностей ризикували життям своїм та своїх родин, рятуючи євреїв від неминучої смерті. «Хто рятує одне життя, той рятує цілий світ» - такий напис вигравіювано на медалі, яку вручають праведникам народів світу. На сьогоднішній день за порятунок представників єврейської національності званням «Праведник світу» удостоєні понад 4 тисячі українців. У Єрусалимі на Алеї праведників світу чимало дерев висаджено на честь наших земляків і чимало людей 80 років свято берегли і бережуть пам’ять про Голокост.

Задля вшанування загиблих у Бердичеві та задля збереження пам’яті у нашому місті встановлено пам’ятники і пам’яті ні знаки: на могилі розстрілу євреїв, у дворі бердичівської фортеці, біля входу у єврейське кладовище, на 5-му кілометрі шосейної дороги Бердичів – Райгородок, в 5-ти місцях масових захоронень по обидві сторони райгородоцького шосе, на місці розстрілу в Романівці...

Біля пам’ятного знаку, де щороку збираються представники міської влади, вчителі та учні шкіл міста, викладачі та студенти коледжів, єврейська громада та небайдужі бердичівляни, поряд встановлено стелу шани праведникам народів світу. З 2015 року діє Музей єврейства, про найтрагічніші сторінки убивства євреїв розповідають експозиції Музею історії, а у 2019 році меморіальна сторінка Бердичева поповнилася сучасною виставкою про події Голокосту у нашому місті.

Нині від тих подій нас розділяє 80, здавалося б, далеких років. Але пам’ять про криваву трагедію, не зникає, її шанобливо бережуть бердичівляни, передають з поколінь в покоління, схиляють у скорботі за масово винищеними євреями голови, дякують праведникам світу за врятовані життя, кладуть квіти до пам’ятних місць та закликають нинішнє і майбутнє покоління цінувати і берегти життя та жити у єдності і мирі.