Вчені оживили 70-річний грибок, які вбиває кавові дерева

Дослідники оживили зразки грибка, що викликає в'янення кавових дерев - трахеомікоз. Мета вчених - з'ясувати, як розвивалася хвороба в минулому і як запобігти її поширенню сьогодні.

Хвороба в'янення кавових дерев викликається грибком, який з 1920-х років призводить до руйнування плантацій в Африці на південь від Сахари і дотепер вражає два найпопулярніших сорти кави: арабіку і робусту.

Трахеомікоз - це ураження судин ксилеми, що супроводжується старінням рослин. Викликається грибами і грибоподібними організмами, що розвиваються і поширюються в водопровідній частині рослини-господаря - трахеях.

Поразка судин ксилеми характерно для багатьох видів грибів, що належать до типу Аскоміцети і типу анаморфні гриби. Збудники трахеомікоз за типом живлення відносяться до некротрофам.

Загальний симптом, який об'єднує різні за етіологією трахеомікоз, це - в'янення, викликане ураженням провідної системи рослин.

Нове дослідження показує, що грибок, який вражає рослини, ймовірно, збільшив свою здатність заражати кавові дерева. Він придбав гени від близькоспорідненого гриба, який викликає хворобу в'янення в широкому спектрі сільськогосподарських культур, включаючи Tropical Race 4 (TR4).

Захворювання Tropical Race 4 (TR4) - «Тропічна раса» відноситься до грибкових, які вражають бананові плантації. Воно відоме з 50-х років минулого століття після спалаху на бананових плантаціях Панами в Центральній Америці.

Дослідники впевнені, нові дані допоможуть фермерам знизити ризик появи нових штамів хвороб. Наприклад, вчені пропонують не висаджувати каву разом з іншими культурами або не допускати накопичення рослинних залишків, які можуть містити споріднений гриб поблизу дерев.

Команда повторно оживила кріогенно заморожені зразки грибка, що викликає хворобу кавового в'янення. Раніше спостерігалися два серйозних спалахи хвороби, в 1920-1950-х роках і в період з 1990 по 2000 рік. Крім того, цей грибок все ще завдає шкоди плантаціям. Наприклад, у 2011 році в Танзанії від в'янення загинуло 55 000 кавових дерев робусти, в результаті чого було знищено 160 тонн кави. Це еквівалентно 22 млн чашок кави.

Вчені відзначають, що отримані дані можна також застосувати до інших культивуючих рослин.

Натхнення: hightech.fm