Американські хірурги вперше пересадили людині генетично модифіковане серце свині

Sundries

Лікарі Медичної школи Університету Мериленду пересадили свиняче серце 57-річному пацієнтові в рамках експериментальної процедури. При цьому генетично модифікований орган тварини функціонує в тілі людини без швидкого відторгнення. Через три дні Девід Беннетт, який переніс операцію, заявив, що «почується добре». Про це повідомили у прес-службі лікарні.

На такий крок хірургам довелося піти, оскільки чоловіка із термінальною стадією серцевого захворювання визнали непридатним для традиційної трансплантації кілька провідних центрів трансплантології. «Я мав вибір або померти, або зробити цю трансплантацію. Я хочу жити. Я знав, що це пальцем у небо, але це був останній мій вибір. Я з нетерпінням чекаю можливості встати з ліжка після того, як одужаю», – сказав Беннетт.

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) надало екстрений дозвіл на операцію напередодні Нового року завдяки наданню розширеного доступу (жалібного використання).

«Це була проривна операція, яка наближає нас на крок до розв’язання кризи нестачі органів. Просто не вистачає донорських людських сердець, щоб задовольнити довгий список потенційних реципієнтів», — сказав Бартлі П. Гріффіт, доктор медичних наук, який пересадив свиняче серце.

За даними сайту organdonor.gov, на цей час близько 110 тис. американців очікують на трансплантацію органів, і понад 6 тис. пацієнтів щорічно помирають, не доживши до неї. Ксенотрансплантація (вона ж міжвидова трансплантація) потенційно може врятувати тисячі життів, але пов’язана з унікальним набором ризиків, включаючи небезпечну імунну відповідь. Ці реакції можуть спричинити негайне відторгнення органу з потенційно смертельним наслідком.

Вчені десятиліттями намагалися врятувати людей із допомогою органів тварин. Одна з найвідоміших операцій була 1984 року. Серце бабуїна пересадили новонародженій дівчинці, на ім’я Стефані Фей Боклер (відоміша як Бебі Фей). Вона з’явилася на світ із синдромом гіпоплазії лівих відділів серця і по тілу не могла нормально циркулювати кров. Фей прожила 21 день, перш ніж її тіло відторгло пересаджений орган.

Проте ситуація із 57-річним Беннетом відрізняється. Свині донору попередньо зробили 10 унікальних генних змін. У тварини видалили чотири гени, які змушують людське тіло відкидати його органи та призводять до надмірного зростання тканини серця. Вчені додали у свинячий геном шість людських генів, щоб імунна система пацієнта стала терпимою до чужорідних тканин. Лікарі-науковці також використали новий експериментальний препарат проти відторгнення виробництва Kiniksa Pharmaceuticals.