900 000 гривень голові Конституційного суду Тупицькому. Чому держава роздає щедроти панам з верхніх щаблів?

Український репортер

Відсторонений голова Конституційного суду Олександр Тупицький cуттєво поліпшив свої статки – перед Новим роком отримав від рідного Конституційного Суду майже мільйон гривень зарплати.
У своїй декларації він вказав, що 30 грудня він отримав 903 984 гривні заробітної плати за основним місцем роботи. Виплату здійснив Конституційний суд.
Про це повідомив адвокат Роман Васильняк, розмістивши у Фейсбуку скриншоти декларації Тупицького та рішення суду.
“Круто бути суддею Конституційного Суду України! Вирішили народні депутати обмежити судову винагороду (на час карантину), а ти “бах” і визнаєш це рішення неконституційним через КСУ, де ти Голова. Потім йдеш в ОАСК і отримуєш позитивне рішення. Потім (до вирішення справи в апеляційному та касаційному порядку) отримуєш усе баблішко одразу. Мільйон під ялинку. А звичайні громадяни роками не можуть декілька тисяч стягнути з держави, бо фінансування на нульовому рівні. Але то для звичайних громадян “денег нет”, а для цілого Голови КСУ, який довго чекати не зможе гроші знайдуться завжди”, – написав Роман Васильняк.

Очевидно, судді цієї високої інституції повинні отримувати високу зарплату. Але ж не сотні тисяч гривень! Не мільйон! У бідній Україні, де багато громадян не можуть прожити на мінімальну пенсію, де мільйони співвітчизників не мають коштів, щоб заплатити за комунальні послуги, де у районних лікарнях ще є медобладнання повоєнних років виготовлення (після 1945-го), де бракує коштів на бібліотеки, музеї, школи, дитсадки, технічні позашкільні заклади, книговидання тощо. Зате у держави є гроші для виплати таким як суддя Тупицький.
Потім суддя Тупицький піде на пенсію, держава виплатить йому величезну суму так званих “вихідних” – мабуть, більше мільйона. І яку ж пенсію нарахують Тупицькому? Не 10 тисяч, і не двадцять, очевидно, це буде понад сто тисяч.
У нас катастрофічно збільшується провалля між людьми, які перебувають на високих державних посадах, і більшістю громадян. Одні – жирують, а інші ледь-ледь зводять кінці з кінцями.
Всі матеріальні блага і радощі життя – як додаток до високої посади. Це увійшло у плоть і кров чиновного люду найбільшого калібру. А ми дивуємося, чому ніяк не кане в Лету «прислужниця» ДУСя. Час од часу Державне управління справами реформують, щось до нього доточують, щось тут змінюють, але ж суть залишається все тією ж – забезпечити раювання тих, кому народ довірив владу. Водночас цей же народ старцює, наймитує по світах, заробляючи на шматок хліба собі та дітям по чужих фазендах. А села ж… обідрані, скрізь – страшний розор, руїна править бал.
Владці вдають, що чують простих людей. Періодично лунають пропозиції продати державні дачі та резиденції, будинки відпочинку та оздоровчі заклади, якими опікується ДУСя. Але нічого не змінюється.
Цій проблематиці була прсивячена стаття на сайті “Український репортер” “Короновані на владу і привілеї”.
Ось який коментар розмістив у Фейсбуку наш читач Микола Дворник:
Голова Конституційного Суду Олександр Тупицький щомісяця одержує понад 300 тисяч гривень. Чому такі величезні суми? Він що, ризикує своїм життям? Чи може, по 5-6 годин стоїть за операційним столом в лікарні? Судді КС щомісяця мають приблизно по 250 тисяч. Порівняйте: 300 тисяч суддівських і 8 тисяч зарплата лікаря вищої категорії! В державі багато що поставлено з ніг на голову. Кричуща несправедливість була, є і нині розквітає! Реалії України.
Як писав “Український репортер”, Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького від посади судді КСУ строком на два місяці.
«Я підписую цей указ заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи», – сказав Глава держави.
Рішення було ухвалене після отримання та опрацювання фахівцями Офісу Президента клопотання Офісу Генерального прокурора, підписаного виконувачем обов’язків Генпрокурора, про відсторонення судді КСУ Олександра Тупицького від посади строком на два місяці.
Два роки тому інформація про статки в Криму голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького спричинила хвилі обурення у суспільстві.
“Український репортер” нагадує, що під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.
Резонансний матеріал про земельну ділянку Тупицького оприлюднили журналісти програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).
Пан Тупицький не з бідних людей. Як стверджують журналісти “Схем”, у 2018 році він став власником земельної ділянки у кримському селищі Кореїз. Земельку оформив договором купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи. Цитуємо:
“Олександр Тупицький ще до анексії Криму Росією в 2014 році володів маєтком та землею під ним у Кореїзі неподалік Ялти. Але у 2018 році він розширив свої володіння, оформивши ще одну ділянку біля будинку у свою власність.
Про це свідчить офіційний документ, отриманий «Схемами» з Єдиного держреєстру нерухомості Російської Федерації. У липні 2018 року Олександр Тупицький (на той момент він був заступником голови КСУ) оформив договір купівлі землі площею 126 кв. м. у громадянина Росії Володимира Рисятова. У деклараціях Тупицького ані за 2018 рік, ані за 2019 рік немає згадки про те, що він став власником ще одного об’єкту нерухомості.
Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації – це порушення, визначене статтею 366-1 Кримінального кодексу України. Саме цю статтю 27 жовтня Конституційний суд України на чолі з Олександром Тупицьким визнав такою, яка не відповідає Конституції України.
Окрім того, договір купівлі-продажу землі у Криму Тупицький оформив за законодавством Російської Федерації, його засвідчила Федеральна служба державної реєстрації, кадастру і картографії Росії…
Як розповідав “Український репортер” у 2021 році, Рахункова палата України провела аудит ефективності використання бюджетних коштів Конституційним Судом.
Висновки викликають не те що подив простого громадянина, а велике обурення. Під час жахливої економічної кризи, суцільного недофінансування важливих соціальних, медичних, освітніх, наукових програм, культурно-мистецької, природоохоронної діяльності (та іншого, іншого) Конституційний Суд України качається як вареник у маслі. У нього – море грошей.
Аудитори зазначають, що витрати на діяльність Суду та його автобази у 2018-ому – першому кварталі 2020-ого становили 507 мільйонів гривень. З них 75 відсотків – на оплату праці. Але ж відповідно до Закону України «Про Конституційний Суд України», видатки на фінансування Суду не можуть бути меншими за обсяг видатків у попередньому році. Тому Рахункова палата і стверджує: таке положення не узгоджується з одним із принципів бюджетної системи України – принципом обґрунтованості.
Яка “обгрунтованість”? Женіть з державного бюджету півмільярда, і не менше (судді їсти хочуть (разом зі своїми помічниками і консультантами)! Їх не цікавить, що в країні не вистачає коштів на зарплати медиків, на сільських листонош, на бібліотеки, будинки культури, фельдшерсько-акушерські пункти й медамбулаторії; їм не болить, що абсолютно не фінансуються художні виставки… Їх не хвилює, що рентгенапарати у багатьох районних лікарнях ще 1970-х років випуску, що багато автомобілів швидкої меддопомоги розвалюються на ходу. Їм абсолютно “фіолетово”, що держава забула про фінансування гуртків і шкіл дитячої технічної творчості, кинувши їх напризволяще, себто на вимирання. Їм байдуже, яка у простих пенсіонерів пенсія і чи залишаються бодай якісь копійки з цієї пенсійної суми після оплати скажених комунальних послуг.

Головне – дай, державо, півмільярда! Бо так було, так заведено раніше, так є нині. На жаль, живемо у країні, де правителі, починаючи з перших років Незалежності і по сьогодення, зробили для себе рай земний за рахунок інших.
Зверніть увагу: із цих 507 мільйонів гривень 75 відсотків – на оплату праці. За які такі величезні досягнення та успіхи? За те, що трудяться до десятого поту, не мають коли і вгору глянути?
А погляньмо на ефективність цих панів у мантіях, відкривши матеріалу аудиту. “З 23-х результативних показників, затверджених паспортом бюджетної програми на 2018 рік, була виконана частина: 56 відсотків, а із 13 затверджених результативних показників на 2019 рік виконано 54 відсотки. З недотриманням визначеного законодавством строку Конституційним Судом у 2018 році розглянуто 19 конституційних подань (47,5 відс. від загальної кількості, що надійшли) та 29 конституційних скарг (4 відс.), у 2019 році – 13 конституційних подань (56,5 відс.), 6 конституційних звернень (66,7 відс.) та 18 конституційних скарг (2,7 відс.)”.
Звичайно, є певні об’єктивні чинники того, чому так надовго затягується розгляд конституційних скарг та подань. В такому разі, шановні служителі Феміди, зменшуйте собі суми зарплат. А це вже – ні! Нема дурних. Ніхто не бажає робити тоншими власні гаманці.
Ще раніше з офіційної інформації цього ж Суду відомо, що на виплату зарплати одного судді Конституційного Суду України за 10 місяців 2020 року було витрачено близько 2,5 мільйона гривень, а середній розмір винагороди судді КС становить 254 тисячі гривень на місяць.
Що ж, як мовиться в народі, хто на що вчився. Але скажіть тоді, чому лікар, який працює в операційній бригаді, рятуючи хворих, в тому числі і тих, хто страждає від коронавірусу, одержує зарплатню у сумі 8 тисяч гривень? Наші медики щодня ризикують своїм здоров’ям і життям. А держава їм за це – крихти. Коли закінчиться така кричуща несправедливість, коли проваляться в безодню ці жахливі перекоси в оплаті праці? Чому голова Конституційного Суду Олександр Тупицький повинен одержувати щомісяця понад 300 тисяч гривень? Він що, ризикує своїм життям? Чи може, він по 5-6 годин стоїть за операційним столом в лікарні?
Порівняйте: 300 тисяч суддівських і 8 тисяч для лікаря! В державі багато що поставлено з ніг на голову. І це було зроблено не сьогодні, і не вчора, а два десятиліття тому, коли уряд суттєво підвищив коефіцієнти в оплаті праці керівникам судів.
Наведу й такий факт. У 2019 році трьом звільненим суддям Конституційного Суду було виплачено вихідну допомогу в загальній сумі 1 753,5 тис. грн.
Нагадаємо, Державне бюро розслідувань та Офіс генерального прокурора передали суду обвинувальний акт у другій кримінальній справі проти Олександра Тупицького. Його разом з головним бухгалтером Конституційного суду обвинувачують в несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби (“Клієнт Казначейства – Казначейство”).
Тупицького також судять за обвинуваченням у наданні брехливих свідчень і спробі підкупу свідка. Через цю кримінальну справу його відсторонили від виконання обов’язків голови Конституційного суду. Вже тривалий період у цих резонансних справах не поставлено остаточної правової крапки.
Діє та розквітає Окружний адміністративний суд Києва, який очолює одіозний Павло Вовк.
Читайте статтю: Голову Окружного адмінсуду Вовка доставлять до суду примусово
Це той суд, який давно мав би бути розпущений, як і обіцяв Зеленський. Але ж він діє! І виносить рішення на користь Тупицького. 900 тисяч – Тупицькому! Бравіссімо! Ось вона, “справедливість” на корисить клану. Коли це закінчиться? Це такого “благоденставія” заслужила Україна?
Леонід Фросевич
Малюнок Андрія Петренка
На цю тему: Привілеї для обраних – це ганьба можновладців. Читачі відреагували на статтю “Українського репортера”

Додати в обране 0