Парламент Ель-Сальвадора зробив біткоїн легальним платіжним засобом в країні — залишився підпис президента

Про це повідомила пресслужба Законодавчої асамблеї Ель-Сальвадора.

Як пише BBC, Конгрес схвалив пропозицію президента Наїба Букеле ухвалити закон про криптовалюту, отримавши 62 з 84 можливих голосів.

Президент заявив, що парламент увійшов в історію, і що цей крок полегшить сальвадорцям, які проживають за кордоном, відправлення грошів додому.

Біткойн стане законним платіжним засобом, поряд із доларом США, через 90 днів після підпису закону президентом. Враховуючи, що саме він став ініціатором закону, навряд чи можна сподіватися на вето.

«Це забезпечить фінансову інтеграцію, інвестиції, туризм, інновації та економічний розвиток для нашої країни», — заявляв президент Букеле незадовго до голосування.

Навіщо країні біткоїн?

Наїба Букеле раніше вказував на те, що максимальна капіталізація біткоїна становить 680 мільярдів доларів, і вкладання навіть 1% цих коштів збільшило б ВВП Ель-Сальвадору на чверть. Крім того, він зазначив, що 70% населення країни працюють у «тіні» та не мають банківського рахунку.

«Використання біткоїну дозволить щороку збільшувати кількість коштів, які отримує понад мільйон сімей із низьким доходом на суму, еквівалентну мільярдам доларів. Це покращить життя й долю мільйонів», — вважає президент країни.

Економіка Ель-Сальвадору залежить від переказів понад двох мільйонів заробітчан. Вони щороку направляють на батьківщину понад 4 мільярди доларів, — а це становить приблизно одну п’яту ВВП країни.

Президент зауважив, що наразі такі перекази оподатковуються, а часом обробляються протягом кількох днів, і для отримання потребують фізичної появи в банку. Використання біткоїну, на його думку, могло б розв'язати ці проблеми. А чи думає про подібне Україна?

Останніми роками різні країни активно досліджують можливість створення інших цифрових платіжних засобів — цифрових валют. Вони фактично є електронними аналогами звичайних грошей і, на відміну від криптовалют, контролюються центробанком.

Свої цифрові валюти вже розробляють Китай, Швеція, Маршалові й Багамські острови та ще деякі країни. У Венесуелі на тлі політичної кризи у 2018 році оголошували про запуск власної криптовалюти El Petro, прив'язаної до ціни нафти в країні. Але її швидко заборонили у США.

В Україні влітку 2019 року Нацбанк здійснив пілотний випуск електронних гривень — їх тоді тестували на співробітниках відомства. У своєму звіті за той же рік регулятор згадував про можливість створення електронної гривні за прикладом Stella.

У лютому 2020-го тодішній голова НБУ Яків Смолій заявив, що установа готова до запуску е-гривні, однак спершу там прагнуть впевнитися, що цей випуск не порушить тенденції до повільного зростання цін в Україні.

У грудні 2020-го Верховна Рада у першому читанні схвалила закон, який має легалізувати цифрові активи в Україні. А на початку червня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначив, що скоро відбудеться і друге читання. За його словами, у разі схвалення цього закону Україна стане однією з небагатьох країн, де легалізують криптовалюти.