На Вінниччині громади вчаться реалізовувати повний цикл впровадження проєктів

У Могилів-Подільську відбувся вже другий тренінг в рамках проєкту з розвитку волонтерства.

Цього разу учасників поділили на команди і дали завдання описати власні ідеї, повідомляє «Інформаційна Вінниччина». Організатори кажуть, що головна річ, яка їх приємно вразила, це конкретність і реальність запропонованих проєктів, бо ніхто не будував «повітряні замки».

«Учасники об’єднались у чотири групи і отримали завдання розробити загальний нарис проєкту. З них три – працювали над дуже подібними ідеями, які стосувались організації активного і змістовного дозвілля для різних категорій населення в громадах. Я розумію, що це одна з досить серйозних проблем, особливо серед молоді, – пояснює тренер проєкту та експерт зі стратегічного планування Андрій Кавунець. – Але неочікувано, що в трьох різних групах, незалежних одна від одної, ця тема постала так болюче, що вони вирішили її прописати. Це свідчить про те, що в цьому напрямку теж треба думати, працювати і шукати шляхи реалізації».

На тренінгу підняли питання необхідності пошуку існуючих або створення нових громадських організацій у громадах, які можуть стати базовими для активної грантової діяльності у подальшому. Усі громади – відносно великі і мають багато населених пунктів, що вимагає забезпечення рівного доступу до послуг, які надаються в рамках проєкту, по всій їх території, адже зазвичай вся активність концентрується в адміністративному центрі.

«Важливо, що люди мають бачення проблематики. Тим не менш, необхідно враховувати можливість змін і підключати критичне мислення під час планування та реалізації проєктів, щоб вони дійсно були реальними та корисними, – додав тренер. – Не всі цільові групи, заплановані до участі і прописані в заявці, будуть готові долучитись чи зацікавитись у реалізації ідеї, тому важливо робити попередні опитуванн і дослідження».

Учасники на тренінгу дізнались, що більшість фондів, що надають грантові можливості, вимагають підкріпити прописану заявку певними статистичними даними та результатами досліджень, які можуть пояснити необхідність реалізації ідеї проєкту, його цілі та завдання. Найкращий варіант – якщо громада має власну прописану Стратегію розвитку на певний період часу – тобто бачення відносно довгострокового розвитку і досягнень.

Питання необхідності прописування стратегії Андрій Кавунець пояснив наступним чином:

«Стратегія –  це інструмент забезпечення системної співпраці влади і громадськості, громадського сприйняття та схвалення того, що робить влада. Якщо дійсно під час її розробки залучатимуться усі категорії мешканців громади і вноситимуться пропозиції, тоді люди чітко розумітимуть, що, де і коли має бути зроблено. Це дозволяє уникнути ситуацій, коли кожен другий староста чи мешканець вимагає негайних змін саме у своєму населеному пункті, не зважаючи на певні показники необхідності та терміновості. Вони розумітимуть, що має робитись і як довго цього чекати. Єдина умова – усі прописані у Стратегії завдання дійсно повинні реалізовуватись».

Учасники захопились процесом і дійсно конструктивно та відповідально підходили до виконання завдань, розуміючи, що від їх результатів залежатиме можливість реальних змін у громаді.

«Усе сподобалось. А особливо – виконання практичних й додаткових завдань. Так як це – мій перший досвід участі у тренінгах такого типу, то хочеться повтору. Він був цікавим і завдяки тренерам, які керували усім процесом. Це ж потрібно не лише для себе у якості особистісного розвитку, а й для роботи, розвитку громад», – прокоментувала учасниця проєкту Марченко Мирослава.

Організація самого процесу навчання вразила іншу учасницю, Дейнегу Людмилу:

«Все було цікаво, просто, доступно і головне – в ігровій формі. Саме так інформація запам'ятовується і сприймається краще. Це був практичний досвід: ми дізнались, з чого починати робити проєкти, гранти, як правильно слідкувати за усім процесом. Хотілося б більше тренінгів таких форматів. І навіть до минулого тренінгу я б додала більше часу. Так як я працюю у соціальній сфері з волонтерами – то навички нереально цінні. Мінусів не бачу. Я б радила такі тренінги не лише початківцям, а й спеціалістам».

Організатори зазначили, що для ефективних навичок проєктного менеджменту кожен з учасників має повністю пройти цикл реалізації власних ідей: від прописування та подання грантових заявок і до проведення запланованих заходів.

Проєкт реалізовується у Могилів-Подільському районі Вінницької області протягом 2021 року за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад.

Ініціатором проекту є Могилів-Подільська міська рада. Аплікантом та виконавцем – є Громадська організація «Єврорегіон «Дністер». Партнери проекту: ДВНЗ «Могилів-Подільський монтажно-економічний коледж», Яришівська сільська рада, Ямпільська міська рада, Вендичанська селищна рада, Чернівецька селищна рада, Муровано-Куриловецька селищна рада.

Нагадаємо, на попередньому заході в рамках проєкту учасники теж проявили себе активно.

Щоб отримувати новини вчасно, підписуйтесь на наш Телеграм-канал.