Мелодія походила з Вінниччини: як звучав всесвітньовідомий «Щедрик» до Миколи Леонтовича (Фото+Відео)

Vinbazar.com

Сьогодні кожен знає різдвяну мелодію “Щедрик”, яку створив Микола Леонтович. Її інтерпретації наспівують у різних куточках планети, а американську версію часто використовують у фільмах і рекламі. Проте дослідники зауважують, що щедрівку виконували задовго до того, як її обробив композитор. Але як вона звучала? Мешканці трьох сіл на Вінниччині переконані, що мелодія походить саме з їхнього краю.

“Питання джерела “Щедрика” суперечливе й досі. Жоден дослідник чи мистецтвознавець не дасть точної відповіді. Достеменно відомо лиш те, що рукою самого Миколи Леонтовича на записаному тексті щедрівки вказано, що слова походить з Волині. Стосовно того, звідки він взяв саму мелодію - невідомо. Ця загадка і досі залишається нерозгаданою”, - розповідає викладачка Вінницького фахового коледжу мистецтв імені Миколи Леонтовича, фолькльористка та співачка Юлія Васюк.

Текст і мелодія, написані рукою Миколи Леонтовича

За словами дослідниці, композитор почав писав “Щедрик” ще на початку 1990-років і мав щонайменше п’ять редакцій. Це був тривалий процес, протягом якого Леонтович проживав на Вінниччині. Тож питання, де міг надихнутися на створення свого шедевру - досить очевидне.

Микола Дмитрович проживав на території Вінницької області, де власне і писав свій “Щедрик”. А оскільки в нашому краї Східного Поділля є досить багато подібних конструкцій та мелодик, можна сміливо припустити, що мелодію він саме тут і почув”, - додає Юлія Васюк. - “У 2020 році ми вирушили в експедицію на Вінниччині, де відвідали дев’ять районі та опитали більше 300 респондентів. Практичні всі ці людині, які належать, так і не належать до творчих колективів, кажуть, що знають “Щедрик” ще з дитинства. Як виявилося, їм часто співали його бабусі. Це може свідчити про те, що мелодію використовували вже досить тривалий час”.

Співачка, фольклористка, дослідниця традиційного народного мистецтва Східного Поділля, викладачка Вінницького фахового коледжу мистецтв імені Миколи Леонтовича, членкиня громадської організації “Етномайстерня Коло”, керівниця фольклорного гурту “Мокоша” Юлія Васюк

За однією з версій, відому мелодію “Щедрика” композитор не вигадав, а почув народний мотив, яким надихнувся. Жителі трьох населених пунктів на Вінниччині переконані, що мотив щедрівки походить саме у від них. Це село Чуків колишнього Немирівського району, а також села Тиманівка та Суворівське, що на Тульчинщині. Аналогічні здогадки висувають і в містечку Покровськ, що на Донеччині, де свого часу працював композитор.

Музикознавців не мають точних відомостей щодо походження мелодії “Щедрика”. Професор Анатолій Завальнюк свідчить, що народне першоджерело твору належить до найстаріших зразків українського фольклору. На думку ж члена-кореспондента Національної академії наук України за спеціальністю фольклористика Анатолія Іваницького, музичні форми такої структури, як у «Щедрику», могли вже існувати 12 тисяч років тому в епоху мезоліту (але, звичайно, йдеться не про конкретний «Щедрик», а лише схожу музичну форму).

Нині “Щедрик” відомий у всьому світі. Доволі часто його аранжерують, додаючи все нових відтінків. Американську версію Carol of the Bells, яку створив композитор українського походження Петро Вільговський, можна почути у різних куточках планети.

Пам’ятники мелодії Щедрик відкритий у Тульчині в 2018 році

Нагадаємо, влітку 2021 року в Тульчині встановили рекорд України з одночасного виконання "Щедрика". На площі перед палацом Потоцьких понад три з половиною тисячі хористів заспівали його разом. Як це було дивіться тут.

Читайте також: Українська письменниця вирушила до Нью-Йорку, щоб дослідити тріумфальну презентацію мелодії "Щедрика" у США