Інфляція в США: рекордне зростання від 1982 року

UA.NEWS

Ціни зростають найшвидшими темпами майже за чотири десятиліття, і обмежений ринок праці почав сприяти підвищенню заробітної плати. Новий варіант Omicron викликав додаткові побоювання щодо тиску із боку пропозиції на інфляцію. Федеральна резервна система США готується пришвидшити посилення монетарної політики у відповідь на стрімкий розгін інфляції, яка наразі б’є рекорди з часів 80-х, зазначають у МВФ.

Індекс споживчих цін, показник інфляції, який вимірює витрати на десятки товарів, у грудні зріс на 7% у порівнянні з минулим роком, що стало найшвидшим темпом із червня 1982 року.

Про це повідомляє CNBC. Однак це відповідало очікуванням економістів і ф'ючерси на фондовому ринку відразу зросли після публікації.

Без урахування харчових продуктів та енергії так званий базовий індекс споживчих цін виріс на 5,5% у річному обчисленні, що стало найбільшим зростанням із лютого 1991 року, йдеться у повідомленні.

Такі тенденції посилюють перспективи жорсткішої політики західних центробанків, що продовжить тиснути на ринки. Щобільше, зберігаються високі ризики ще швидшого підняття ключових ставок і згортання купівель ринкових активів центробанками, що позначатиметься на інвестиційному кліматі країн з ринками, що розвиваються, зокрема України.

Ми вирішили висвітлити ключові аспекти публікованих даних зі споживчої інфляції в США, які в черговий раз перевищили очікування.

Інфляційні очікування та реальність

Інфляція рухалася у грудні вгору рекордними майже за 40 років 12-місячними темпами, згідно з оглядом Міністерства праці, опублікованого у середу.

За даними Бюро статистики праці міністерства, індекс споживчих цін, що вимірює витрати на десятки товарів, зріс на 7%. У місячному вирахуванні індекс споживчих цін зріс на 0,5%.

Економісти, опитані Dow Jones, очікували, що індекс зросте на 7% у річному обчисленні та на 0,4% з листопада.

Річний рух був найшвидшим зростанням з червня 1982 року і стався на тлі нестачі товарів і робітників, а також за безпрецедентним вливанням ліквідності в економіку США внаслідок рішень Конгресу та Федеральної резервної системи.

Рисунок 1 - Індекс споживчих цін, відсоткова зміна у порівнянні з минулим роком

Джерело: Bureau of Labor Statistics. As of Dec., ’21. CNBC.

Попри сильне зростання, акції після новин виросли, тоді як прибутковість державних облігацій була переважно негативною.

Рекордна інфляція

«Грудневий звіт про збільшення індексу споживчих цін на 7% за останні 12 місяців буде шоком для деяких інвесторів, оскільки ми не бачили таких високих цифр» майже 40 років, — сказав Браян Прайс, голова відділу управління інвестиціями в Commonwealth Financial Network.

«Однак цей звіт був значною мірою очікуваний багатьма, і ми можемо бачити цю реакцію на ринку облігацій, оскільки сьогодні вранці довгострокові відсоткові ставки знижуються».

Без урахування цін на харчові продукти та енергоносії так званий базовий індекс споживчих цін зріс на 5,5% у річному обчисленні та на 0,6% у порівнянні з попереднім місяцем. Це проти оцінок у 5,4% та 0,5%, відповідно. Для базової інфляції це було найбільше річне зростання з лютого 1991 року.

Витрати на житло, що становлять майже третину від загальної суми, зросли на 0,4% за місяць та на 4,1% за рік. Це був найшвидший темп із лютого 2007 року.

Ціни на старі автомобілі, які були основним компонентом зростання інфляції під час пандемії Covid через обмеження ланцюжка поставок, які обмежили виробництво нових автомобілів, зросли ще на 3,5% у грудні, внаслідок чого зростання у порівнянні з минулим роком склав - 37,3%.

І навпаки, ціни на енергоносії переважно знизилися за місяць, знизившись на 0,4%, оскільки мазут подешевшав на 2,4%, а бензин – на 0,5%. Однак, комплекс загалом за 12 місяців зріс на 29,3%, у тому числі на бензин на 49,6%.

Чиновники ФРС уважно стежать за даними інфляції та, як очікується, підвищать процентні ставки цього року, щоб боротися зі зростанням цін і в міру того, як картина зайнятості наближається до повної зайнятості. Хоча центральний банк використовує індекс цін витрат на особисте споживання як основний показник інфляції, директивні органи приймають широкий спектр інформації при ухваленні рішень.

«Сьогоднішнє ранкове значення індексу споживчих цін лише підтверджує те, що ми вже знаємо: споживчі гаманці зазнають цінового тиску, і, своєю чергою, ФРС сигналізує про більш яструбиний підхід. Але залишається питання, чи набере ФРС темпи з огляду на те, що інфляція, мабуть, збережеться принаймні в середньостроковій перспективі», — сказав Майк Ловенгарт, керуючий директор з інвестиційної стратегії E-Trade.

«Оскільки кількість випадків Covid продовжує зростати, вплив на ланцюжок поставок і нестачу робочої сили може зберегтися, що лише сприятиме зростанню цін».

Вплив інфляції на реальні зарплати

Інфляція поглинає сильне зростання заробітної плати робітників. Проте реальний середній погодинний заробіток показав невелике зростання на 0,1% за місяць, оскільки загальний приріст на 0,6% переважив загальне зростання ІСЦ на 0,5%. Згідно з розрахункам BLS, в річному обчисленні реальний прибуток знизився на 2,4%.

Чиновники ФРС значною мірою пов'язують зростаючий інфляційний тиск із проблемами, характерними для пандемії, коли брак працівників спричинив засмічення ланцюжків поставок та порожні полиці магазинів. Хоча є ознаки того, що випадки захворювання на омікронний варіант можуть незабаром досягти свого піку, проблеми з Covid, що зберігаються, у поєднанні з холодною погодою на північному сході вказують на «відновлення підвищувального тиску на ціни на харчові продукти», пише Пол Ешворт, головний економіст США в Capital Economics.

Ціни на харчові продукти загалом зросли на 0,5% у грудні та зросли на 6,3% за 12 місяців, що стало найбільшим зростанням із жовтня 2008 року.

У підсумку варто відзначити, інвестори в основному очікують, що ФРС почне підвищувати ставки в березні. Голова ФРС Джером Пауелл на слуханнях за твердженням у вівторок перед банківською комісією Сенату не назвав жодних конкретних дат, але визнав, що поки поточні умови зберігаються, підвищення ставок не за горами.

Згідно з інструментом CME FedWatch Tool, ринки оцінюють майже 79-відсоткову ймовірність того, що перше підвищення на чверть процентного пункту відбудеться в травні, і бачать близько 50-відсоткову ймовірність того, що Федрезерв може ухвалити чотири такі підвищення у 2022 році.