В ОДКБ підтвердили, що виводять війська з Казахстану

Громадське радіо

Генсек Організації договору про колективну безпеку Александр Зась підтвердив завершення «миротворчої» місії в Казахстані.
Про це повідомили в ОДКБ, передає Хабар 24.
«Миротворча операція ОДКБ, проведена на території Республіки Казахстан на прохання керівництва країни, поетапно завершується. Створені одностайним рішенням Ради колективної безпеки ОДКБ Колективні миротворчі сили організації з честю виконали поставлені перед ними завдання» – сказав Зась.
За його словами, операція біля Казахстану стала першим реальним застосуванням Колективних сил ОДКБ.
Він також додав, що в операції були задіяні понад 2000 миротворців та близько 250 одиниць техніки.
Нагадаємо, що Токаєв оголосив про поетапне виведення військ ОДКБ. Він наголосив, що основну «місію миротворчих сил успішно завершено» і вивід займе не більше за 10 днів. У Казахстані від ОДКБ перебувають 2 030 військових і 250 одиниць техніки.
При цьому експерт Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Максим Майоров в ефірі Громадського радіо наголосив, що заяви про виведення військ ОДКБ із Казахстану варто сприймати критично. Адже РФ може залишити частину своїх військ під приводом захисту стратегічних об’єктів, в яких Росія зацікавлена.
У країні з 6 січня проводилась «антитерористична операція». Дані про загиблих та поранених міністерство внутрішніх справ країни востаннє оновлювало 7 січня. Тоді повідомлялося про загибель 18 силовиків та 26 цивільних (стосовно цих людей застосовувався термін «ліквідація»). Сотні людей поранені.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв під час онлайн-саміту держав-учасниць Організації Договору з колективної безпеки 10 січня заявив, що масові протести, які сколихнули Казахстан на початку січня, «були спробою державного перевороту у країні».

Читайте також: До казахських активістів в Україні прийшли співробітники СБУ: у службі кажуть, що це була перевірка

Протести у Казахстані: що відбувається?
Масові протести у Казахстані розпочалися 2 січня через зростання цін на скраплений газ. 4 січня стихійні акції переросли у сутички з правоохоронцями. Протести поширилися по усій країні. Вимоги стали політичними: відставка президента, голови Ради безпеки, уряду та парламенту.
5 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв прийняв відставку уряду країни та підписав відповідний указ.
Посольство України в Казахстані закликало українців не їхати до Казахстану через протести у країні.
На центральній площі Алмати силовики відкривали вогонь з автоматів по протестувальниках. Місцеві журналісти повідомляли, що більшість людей, які перебували на площі — беззбройна молодь.
10 січня оголосили днем національної жалоби за загиблими під час протестів.
Заява про оголошення трауру з’явилася через день після наказу президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва відкривати вогонь на ураження без попередження в межах «антитерористичної операції», яка проводиться по всій країні. Він назвав «дурістю» вести перемовини.
Також у Казахстані ширились повідомлення про загибель мирних мешканців, зокрема, дітей.
Підтримуйте Громадське радіо на Patreon, а також встановлюйте наш додаток:
якщо у вас Android

якщо у вас iOS