У Казахстані затримали чиновників, причетних до зростання цін на газ

Deutsche Welle

Слідчо-оперативна група Агенції з фінансового моніторингу (АФМ) Казахстану у суботу, 15 січня, затримала колишнього віцеміністра енергетики Жумабая Карагаєва та ще кількох осіб, причетних до підвищення цін на скраплений газ, що спричинило заворушення в країні. Про це повідомляє пресслужба АФМ.

У відомстві зазначили, що стосовно Карагаєва "за постановою суду орган слідства обрав, а прокуратура області підтримала запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на два місяці" і додали, що розслідування триває, а решта інформації не підлягає розголошенню.

Раніше в суботу на сайті прем'єр-міністра Казахстану з'явилося повідомлення про звільнення Карагаєва з посади віцеміністра енергетики. Він обіймав посаду з грудня 2019 року.

Читайте також: Як протести в Казахстані стали політичними

Два зяті Назарбаєва залишили національні енергетичні компанії

Крім того державний інвестиційний фонд Казахстану "Самрук-Казина" у суботу оприлюднив повідомлення про дострокове припинення повноважень голови правління АТ "КазТрансОйл" Дімаша Досанова та голови правління АТ "Національна компанія QazaqGaz" Кайрата Шаріпбаєва. Згідно з повідомленням, обидва керівники залишають посади з 14 січня згідно з поданими заявами.

Читайте також: Як криза у Казахстані може вплинути на світовий енергетичний ринок

Дімаш Досанов одружений з молодшою дочкою експрезидента Казахстану Нурсултана Назарбаєва - Алією. За інформацією ЗМІ, Кайрат Шаріпбаєв перебуває в неофіційному шлюбі зі старшою дочкою Назарбаєва, депутаткою нижньої палати парламенту країни - Дарігою.

Протести в Казахстані

Протести в Казахстані розпочалися 2 січня в Мангістауській області після того, як ціни на скраплений нафтовий газ зросли вдвічі. Згодом мітинги, пов'язані з економічними вимогами, охопили всі країну й подекуди переросли в штурми урядових будівель і мародерство.

Президент республіки Касим-Жомарт Токаєв відправив у відставку уряд під керівництвом Аскара Мамина та усунув експрезидента Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки. Після цього деякі ЗМІ повідомляли, що Назарбаєв залишив країну, але згодом його пресслужба запевнила, що експрезидент перебуває в Астані.

Читайте також: Очима карикатуриста: Реакція Токаєва на протести, або Диктаторська заздрість Лукашенка

ОДКБ у відповідь на запит президента Токаєва про допомогу направила до Казахстану військовий контингент, що стало першим випадком відправлення військових з моменту заснування організації. Як наслідок, протести було придушено, у ході стихійних мітингів затримали близько 10 тисяч людей, розпочато 412 досудових розслідувань. За даними генеральної прокуратури Казахстану, під час масових заворушень до моргів було доставлено тіла 225 загиблих, серед них - 19 силовиків.