Чи зросте плата за харчування у закладах освіти Тальнівської громади

Вісті Черкащини

Наразі у закладах освіти Тальнівської громади харчуються далеко не всі діти, які їх відвідують. Це може бути з різних причин: можливо, так вирішили самі батьки або сім’я, наприклад, не вживає в їжу молочних та м’ясних продуктів через релігійні переконання. Однак все ж таки левова частка дітей бажає ласувати свіженькими, і що головне – гарячими стравами раз на день у школі чи тричі – в дитсадочку. Як розповідає начальник відділу освіти, молоді та спорту Тальнівської міськради Раїса Карман, існує кілька варіантів меню: весняне, літнє, осіннє і зимове. Затверджують його що чотири тижні. Для шкіл воно одне, для дитсадків – інше, а в дитячих садочках при НВК харчуються за третім варіантом меню. Як у школах, так і в дитсадочках з минулого року почали поступово впроваджувати нове меню за Клопотенком. У переліку страв загалом 160 позицій, з яких до столу у школи та дитсадочки Тальнівщини потрапили не всі.
– Ми обираємо ті страви, які, принаймні, діти будуть їсти. Готуємо їм тушковану капусту з м’ясом та овочами, мінестроне, плов з курячим м’ясом та курячі нагетси, ліниві голубці з яловичиною, недавно спробували чахохбілі з куркою. Цікаві страви з соусом бешамель, зокрема товчанка та гречана каша. А така страва, як банош, наприклад, не пішла, – каже Раїса Михайлівна та додає, що нині у раціоні побільшало овочів та фруктів, м’яса та риби. Виключати з меню сосиски не довелося – для дітей громади їх не закуповували і раніше, як і напівфабрикати, що наразі заборонено, а ще консерви, чіпси, сухарі чи, наприклад, гриби. Готують дітям, за словами Раїси Карман, у школах та садочках завжди самі. Якщо раніше закуповували печиво, то зараз сподіватися на його появу на столі не варто – за новим меню від відомого шеф-кухаря виключені будь-які солодощі. Несолодкий чай, кисіль чи узвар та недосолений суп – це нові реалії, до яких доводиться звикати і кухарям, і учням, і малюкам. Поменшало і мучних виробів. Однак, як каже Раїса Михайлівна, у садочках діткам все ж готують ліниві вареники – вихованцям вони до душі.
Раїса Михайлівна пояснює, що сесією Тальнівської міськради була затверджена Програма, де вказано, що загальна середня вартість харчування упродовж року становить до 20 грн., у оздоровчий період – до 25-ти гривень. Але варто наголосити, що ці цифри рухомі. Ціна за харчування сьогодні, наприклад, може бути однією, а завтра – іншою, тобто коливатися. Це, як пояснює Раїса Михайлівна, залежить від меню, набору продуктів, з яких готують страви. У садочках же вартість залежить від норм для різних вікових категорій: для менших діток харчування буде дешевшим, бо порції там менші, для старших – дорожчим. Плата за одноразове харчування у школі і 3-разове у садочку теж різна. У середню вартість харчування – 20 гривень – вже зараз не вкладаються: вона становить 20 грн. 08 коп.. І це при тому, що норм (тобто грамів у порціях) не забезпечують (якщо це зробити, ціна за харчування, звісно, буде значно вищою). Зростання середнього показника зумовлене, найперше, шаленим зростанням цін на продукти. Наприклад, якщо раніше свинину купували по 108 грн. 90 коп. за кг, то зараз – по 130 грн. 80 коп., хліб пшеничний раніше коштував 14 грн. 60 коп. за кг, зараз ведуться торги по 22 грн. 70 коп., рибу (хек) купували раніше по 68 грн. 40 коп., нині – по 75 грн. 18 коп., стегно куряче купували по 69 грн. 78 коп., зараз – по 112 грн.. Подорожчали й інші продукти: цукор, олія, макаронні вироби. Навіть капусту, яку раніше купували по 6 грн. 96 коп. за кіло, зараз пропонують на торгах купувати по 12 гривень і ніхто на це не пристає. До речі, усі продукти харчування закуповуються виключно на відкритих торгах. І як наголошує Раїса Михайлівна, було б чудово, якби місцеві товаровиробники, фермери, які вирощують сезонні овочі, активно брали участь у цих тендерах, адже парадоксально: картоплю, буряк, помідори чи огірки у школи громади привозять з Черкас, коли тут, у аграрній громаді, вирощуються ці овочі. До речі, приємно, що хліб таки до столу у школи та садочки потрапляє свіженьким: його закуповують у місцевій пекарні. Раді сертифікованій продукції у закладах освіти громади під час оздоровчого періоду, яку надають спонсори.
Наприкінці минулого року Раїса Михайлівна озвучила в залі міськради 2 варіанти сплати за харчування: перший – такий, що діє зараз, другий – коли вартість харчування покриватиме місцевий бюджет, а це понад 16 мільйонів. Однак другий варіант, як тоді пояснила вона, є поки що непідйомним для громади. Тож як і раніше, у місті за харчування у дитсадку 40% вартості покриває місцевий бюджет, 60% – платять батьки, у селах – навпаки. У школах, окрім початкових класів, 100% вартості сплачують батьки. Окрім, звісно, пільгових категорій, які вказані у Програмі: наприклад, якщо це багатодітна сім’я, за харчування дитини батьки платять 50% від вартості, для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей учасників АТО харчування безкоштовне (цей перелік значно довший). Варто зазначити, що вартість харчування – це виключно плата за продукти, у ціну не входять ні електроенергія, ні вода, ні зарплатня кухарів – ці затрати покриває місцевий бюджет.
То чи зростатиме вартість харчування на Тальнівщині? На це питання Раїса Михайлівна відповідає: «Звичайно, ми будемо виносити це питання на розгляд батьків у садочках та школах на батьківських зборах. Для того, щоб підвищити вартість, нам треба знати їхню думку, запитати їхньої згоди. Після затвердження на педрадах та після звернення керівників закладів освіти до нас з клопотанням, ми виносимо це питання на сесію, адже у нас є категорійні діти, за яких також зросте сума, яку сплачує місцевий бюджет».

Ольга ОСІЯНЕНКО

Читайте також: Для школярів Водяницької громади на Звенигородщині харчування зробили безкоштовним

Запис Чи зросте плата за харчування у закладах освіти Тальнівської громади спершу з'явиться на Вісті Черкащини.