На Тернопільщині почалася масова вакцинація

Нещодавно у кількох містах, зокрема й Тернополі, відкрилися масові центри вакцинації проти COVID-19. Подібно до закордонних колег, українські медики працювали на стадіонах та в експоцентрі. У Тернополі тимчасовий центр вакцинації облаштували у Центрі дозвілля імені Довженка. Щепитися могли люди, які записалися на вакцинацію через «Дію» або контакт-центр Міністерства охорони здоров’я.

Як зазначила начальниця обласного управління охорони здоров’я Ольга Ярмоленко, якщо такий спосіб імунізації виявиться ефективним, центр діятиме постійно. Загалом на сьогодні в додатку «Дія» на вакцинацію зареєстровані дві з половиною тисячі осіб.

Переймаючи світовий досвід

У Європі та США вакцинація проти COVID-19 уже давно вийшла за межі суто медичних закладів. Люди отримують щеплення на стадіонах, у парках розваг, виставкових центрах, храмах, музеях та інших публічних місцях. Так, в американському штаті Каліфорнія розгорнули гігантський центр вакцинації безпосередньо на арені бейсбольної команди Доджерс, ще один – на паркувальному майданчику Діснейленду. У Нью-Йорку бригади з вакцинації розмістилися у природничому музеї, у Монреалі – на Олімпійському стадіоні, в Лондоні – у Вестмінстерському абатстві. А французькі Канни організували масову вакцинацію у палаці фестивалів та конференцій.

Україна також приєдналася до світової тенденції. Згідно з інформацією МОЗ, перші центри масової вакцинації запрацювали у виставковому центрі у Києві та на стадіонах у Львові та Одесі. За перші два дні роботи там встигли щепити майже 5 тисяч осіб. Зокрема, 3467 щеплень зробили у Києві, 1041 - у Львові і 377 - в Одесі. Загалом у трьох містах працювала 21 медична бригада.

Вакцинація після телефонного дзвінка

Відповідно до оприлюдненої інформації, у центрах масової вакцинації зможуть щепитися ті, хто записався до листа очікування через додаток чи портал «Дія», а також через контакт-центр МОЗ. У міністерстві наголошують, що людей на вакцинацію запрошуватимуть, тож приходити потрібно після телефонного дзвінка. Наразі пріоритет матимуть люди старші 60 років.

Щоб вакцинуватися, необхідно взяти з собою  паспорт, ідентифікаційний код, а також мобільний телефон для підтвердження запису на вакцинацію у додатку «Дія». Декларація із сімейним лікарем не є обов’язковою. Однак якщо вона підписана, то можна надати копію.

Як зазначають експерти, перевага центрів масової вакцинації перед кабінетами щеплення у тому, що можна організувати безпечну відстань між людьми. Тут є окремі місця для внесення даних, проведення щеплення та очікування після нього. Потоки людей чітко розведені. Тож вакцинація відбувається з дотриманням усіх санітарних та протиепідемічних вимог.

Варто зауважити, що обирати вакцину в масових центрах щеплення не можна. Вакцинацію проводитимуть тим препаратом, який буде наявний в Україні.

За ініціативи місцевої влади

Урядовці стверджують, що масові центри вакцинації можуть з’явитися у будь-якому місті, де в листі очікування на вакцинацію записано понад 20 тисяч людей. Ініціатором створення таких центрів є винятково місцева влада.

«Відкриття центрів масової вакцинації за алгоритмом, розробленим міністерством, – це, перш за все, відповідальність міських голів та органів місцевого самоврядування», – наголосив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Власне, кожна область має об’єкти, де можна організувати масову вакцинацію жителів. За наявності великої кількості вакцини масові центри допоможуть швидко щепити українців і подолати розповсюдження коронавірусу.