ФБР запустило месенджер-приманку An0m і затримало понад 800 чоловік у 18 країнах

Відомство кілька років збирало дані злочинців, поки ті думали, що все безпечно.

Американське ФБР і австралійська поліція завершили багаторічну операцію під кодовою назвою «Троянський щит». Бюро поширило серед злочинців месенджер з шифруванням An0m, а потім відстежило все листування і разом з поліцією провело 800 арештів в 18 країнах, повідомляє Motherboardз посиланням на судові документи.

Протягом трьох років ФБР таємно збирало і стежило за спілкуванням злочинців по всьому світу. За цей час користувачі An0m переслали понад 20 млн повідомлень з 11 800 пристроїв. Зазвичай ФБР бере під контроль вже відомі месенджери, але цього разу перетворило маловідомий додаток на велику приманку, пише TJournal.

У 2018 році Бюро затримало Вінсента Рамоса – гендиректора компанії Phantom Secure, яка постачала наркодилерам модифіковані смартфони зі спеціальним шифруванням. Після цього у ФБР з'явився інформатор.

Після закриття Phantom злочинці стали шукати інші варіанти. Тоді в ФБР і почали операцію, що отримала назву «Троянський щит».

Продукти Phantom Security були особливо популярні в Австралії, тому Бюро звернулося до місцевої поліції. Ідею впровадити месенджер Anom в злочинні кола агенти і поліцейські придумали «після кількох склянок пива», відзначили австралійські ЗМІ.

Anom дозволяв отримувати доступ до шифрованих повідомлень. Для цього до кожного повідомлення таємно прикріплювали майстер-ключ, який дозволяв владі зберігати і розшифровувати повідомлення після передачі.

Але це було тільки першою частиною роботи – тепер ФБР треба було просунути месенджер серед злочинців. У ФБР не пошкодували грошей: три людини, які продавали пристрої Phantom Security, переключилися на Anom через високі гонорари. Anom майже не просували в соцмережах – Бюро прагнуло органічного зростання в злочинному середовищі.

Незабаром чутки про новий месенджер поширилися серед злочинців і через рік у нього були вже сотні користувачів.

Влади різних країн обмінювалися даними тричі на тиждень.

ФБР і влади 18 різних країн провели близько 800 арештів. Злочинців затримали в США, Великобританії, Новій Зеландії, Австралії, Сербії, Нідерландах та інших країнах, які поки що публічно не заявили про участь в операції.

З жовтня 2019 року ФБР опрацювало понад 20 млн повідомлень, в яких обговорювали контрабанду наркотиків, корупцію та інші організовані злочини високого рівня. У документах також наводяться цитати повідомлень з розмовами про постачання кокаїну.