Авторитарні режими через смартфони роками стежили за журналістами, бізнесом та політиками — розслідування

Про це йдеться у журналістському розслідуванні одразу 17 авторитетних ЗМІ, серед яких британське видання The Guardian, французьке Le Monde і американське The Washington Post.

Під час розслідування з'ясувалося, що програмне забезпечення під назвою Pegasus компанія NSO Group поставляла розвідувальним агентствам, правоохоронним службам і військовим з 2016 року. Програма дозволяє отримувати доступ до повідомлень, фотографій та електронних листів, записувати дзвінки, а також таємно активувати мікрофони. За даними авторів матеріалу, це програмне забезпечення могло бути використано для перехоплення даних з телефонів людей зокрема в Азербайджані, Бахрейні, Угорщині, Індії, Казахстані, Марокко, Мексиці, ОАЕ, Руанді та Саудівській Аравії.

У переліку жертв опинилися понад 50 тисяч людей, йдеться розслідувані. Як зазначає The Guardian, це зокрема сотні керівників підприємств, релігійних діячів, вчених, співробітників неурядових організацій, членів профспілок, а також урядовців, включно із міністрами, президентами і прем'єр-міністрами.

Автори розслідування зазначають, що наявність номера в базах не означає, що він був заражений Pegasus або піддавався спробі зламу. Але це вказує на те, що державні клієнти NSO визначили ці номери для можливих спроб стеження.

В переліку потенційних цілей для Pegasus опинилися понад 180 журналістів, серед яких є редактори та керівники Financial Times, CNN, New York Times, France 24, Economist, Associated Press і Reuters. Там також фігурує мексиканський позаштатний репортер Сесіліо Пінеда Бірто, який був вбитий у 2017 році. Автори розслідування зазначають, що телефон репортера так і не вдалося знайти, тому неможливо встановити, чи був той заражений.

Водночас представники NSO Group дані розслідування заперечують.

«Ми твердо відкидаємо брехливі звинувачення, що містяться в цьому повідомленні … Ми відзначаємо, що NSO Group продає технології лише правоохоронним і розвідувальним службам благонадійної влади з єдиною метою — для запобігання злочинам і терактів заради порятунку життів», — переконують у компанії.

Щодо вбивства Сесіліо Пінеда Бірто, то кажуть, що вбивці могли виявити місцеперебування репортера й іншими способами. NSO Group — ізраїльська компанія, заснована у 2010 році. Її програма Pegasus дозволяє стежити за мобільними телефонами, отримуючи доступ до даних про дзвінки, повідомлення, електронні листи, геопозицію власника телефону, а також до повідомлень та іншої інформації у Facebook, WhatsApp і Skype.

У 2019 році у WhatsApp заявили, що виявили втручання зловмисників у смартфони, на яких був встановлений додаток. Тоді також запідозрили NSO Group.

Водночас в ізраїльській компанії заявили, що не знають про зловживання і пообіцяли провести внутрішнє розслідування.