Білорусь можуть відключити від SWIFT та ввести додаткові санкції: розповідаємо, чи вплинуть вони на режим Лукашенка

Минулого четверка, 10 червня, Єврокомісія закликала заборонити європейським фінансовим інститутам купувати облігації або інші фінансові інструменти в уряду Білорусі. Окрім того, парламентарії запропонували європейській владі розглянути можливість тимчасового відключення Білорусі від платіжної системи SWIFT, заборонити брати участь в Олімпіаді і ввести додаткові санкції.

Як дані обмеження вплинуть на режим Лукашенка і чи вплинуть взагалі – читайте в матеріалі Новини.LIVE

Європарламент не визнає Олександра Лукашенка президентом

Окрім санкцій, в резолюції йдеться, що:

Європарламент не визнає Олександра Лукашенка президентом Білорусі і підтримує проведення нових виборів

Закликає Раду ЄС розширити список осіб і організацій, на які поширюються санкції

Пропонує включити до списку санкцій всіх причетних до примусової посадки літака Ryanair і затриманню Романа Протасевича та Софії Сапєги.

Лукашенко піде з влади, але не зараз

"Це неприємно, але не смертельно (для Лукашенка. - ред). Санкції впливають на позиції РФ, яка намагається посилити свій вплив, на риторику політиків ЄС - ті можуть заявити, що грудьми стали на захист демократичних цінностей, але не впливають на внутрішньополітичні процеси",- прокоментував нові європейські обмеження експерт по Білорусі Ігор Тишкевич.

В якості доказів до даної тези, Тишкевич наводить кілька фактів:

Позитивне сальдо торгівлі Білорусі за 1 квартал 2021 року становить 800 млн доларів (у 2020-му - 200 млн доларів)

Золото-валютні резерви Білорусі в квітні збільшилися на 337 млн доларів, у травні - на 480

На 1 червня вони склали 7,7 млрд.це більше, ніж на 1 вересня 2020 року (тоді було 7,45 млдр. - ред).

"Тобто Білорусь відіграла падіння золото-валютних резервів періоду активної фази політичної кризи. Але це не означає, що Лукашенко залишатиметься при владі ще довгий час. Не зовсім так. Поки він має всі шанси піти на трансформацію системи за своїм сценарієм, що і робитиме, і протягом 4-7 років піде. Але не у зв'язку з тиском ЄС. Це замислювалося ще у 2018-19 роках. ЄС має важелі впливу на ситуацію. Може за наявності системного підходу спрацювати ефективно за рік-півтора", - підсумував Тишкевич.

"Обвалу поки немає, але ситуація погіршується"

Резолюції Європарламенту завжди набагато радикальніші, ніж прийняті в результаті Радою ЄС рішення, говорить інший білоруський політолог Андрій Єлісєєв. За його словами, поки ці пропозиції нереалістичні. Навіть секторальні санкції (окрім спрямованих на авіасферу) поки гранично малоймовірні. Поки максимум, на що готовий піти ЄС - додати до списку санкцій ряд юридичних осіб - компаній, пов'язаних з наближеними до Лукашенко особами.

"В цілому Лукашенко перебуває у складному становищі. Хоч він на даний момент не тільки утримав владу, а й зміцнив її, в цілому, ситуація залишається дуже плаваючою і для нього. Особливо з точки зору можливої економічної дестабілізації в недалекому майбутньому. Усередині країни він планомірно громить не тільки неугодних журналістів, а й простих громадян, які хочуть падіння цього режиму. Ситуація дуже плаваюча і для нього в тому числі. Особливо з точки зору можливої економічної дестабілізації в недалекому майбутньому", - підсумував Єлісєєв.

Раніше санкції ЄС Лукашенка "не парили"

З боку самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка реакції на нові європейські санкції поки не послідувало. Але в листопаді, коли ЄС ввів персональні санкції проти нього через придушення масових акцій протесту і фальсифікації результатів виборів, Лукашенко заявляв, що вони "його не парять".

"Знаєте, я все життя під санкціями. Чверть століття під санкціями, - живий-здоровий. Я не парюся з цього приводу, як кажуть молоді люди", - заявляв він тоді.

Тепер, коли ситуація значно погіршилася, можливо, у Лукашенка вже зовсім інша думка?